Hans Warren r 'Thuiskeer in Zeeland' Levende bezems van Liza Tetzner (jeugdboek) Het woud der verwachting van Hella Haasse tankstation, Wij hebben ook een webwinkel, die loopt goed. Mijn enige tip: als je boeken online koopt, doe het dan bij een lokale partij, De prijs ligt toch vast en de medewerkers van het Centraal Boekhuis pakken landelijk alle boeken in," "De zin in lezen neemt af op het moment dat je moet, Dus bijvoorbeeld tijdens de middelbare school, Maar tegelijkertijd is er een hele nieuwe rubriek ontstaan: young adult voor kinderen vanaf 15 jaar, Lezen is overigens een vaardigheid die je kunt verleren, Dat is ook een van de redenen van laaggeletterdheid, Als kinderen in de zomer niet lezen, kunnen ze één of twee AVI-niveaus zakken, Oudere mensen die bijvoorbeeld alleen lagere school hebben en het lezen niet bijhouden, krijgen problemen met het invullen van formulieren, Dat kun je trainen, Het maakt niet uit wat je leest, iedere dag de krant is prima," Wist je wat je wilde worden? "Ik heb mezelf leren lezen toen ik drie was, Wilde eigenlijk journalist worden, De School voor Journalistiek stond destijds heel slecht aangeschreven, Ben terechtgekomen op de lerarenopleiding waar ik Nederlands en Geschiedenis studeerde, Ik kreeg werk op de mavo in Kruiningen, Maar door centralisatie kwamen veel docenten op straat, Om mijn vak bij te houden ging ik bij de boekwinkel werken," "In 2000 ja, Het zat niet in planning, Het was in eigendom van een echtpaar, Elly was heel ziek en Jan overleed plotseling, Heel dramatisch, het was springen in een diep zwembad, Ik moest het binnen een week regelen, Ik zat bij de accountant en zei: 'hoe lang duurt het voordat ze door hebben dat ik er niks van kan', Hij zei: dan ben je na een half jaar failliet'," "Ja, maar het aantal weet ik niet, In sommige kasten staan ze dubbeldik, Het is het verhaal van m'n leven, alle boeken hebben een herinnering, Ben nu een kastje aan het aanleggen voor alle boekenpanelboeken," "Het is mijn thuis, De plek waar m'n kinderen geboren en opgegroeid zijn, Ik voel me erg verbonden met Zeeland, Ik ben groot geworden in Kattendijke, de Deesche Watergang is voor mij heel erg Zeeland," "Ik had nooit van een waterschap gehoord in die tijd, maar merkte wel veel van het water, Er stonden toen nog van die muurtjes, ik zag het water erover klotsen bij storm, En ik weet nog dat mijn moeder de auto inpakte, zodat we weg konden als dat nodig was, Overigens hoorden we later van de buurman dat we dan wel de verkeerde kant opgingen..." 'Hart van mijn land ik ben terug, in 't waaien van uw volle zomer, lig lui en languit op mijn rug, weer thuis en nog dezelfde dromer' Hans Warren was een veelzijdig dichter en schrijver uit Zeeland, Hij schreef vertalingen, bloem lezingen, proza, dagboeken, literaire recensies en veel poëzie, Het gedicht 'Thuiskeer in Zeeland' is te lezen bij het uitkijkpunt aan de Kattendijksedijk bij Kattendijke, Vanaf dit punt heb je een prachtig uitzicht over de Deesche watergang, Hans Warren werd in 1921 geboren in Borssele, Hij was enig kind en woonde met zijn ouders aan de Borsselse Zeedijk, Zijn vader was weg- en waterbouwkundig ingenieur bij het waterschap, Hans bezocht de lagere school in Borssele en ging naar het Goese Lyceum, Na een aantal jaren buiten Zeeland, keerde hij terug en ging in Kloetinge wonen, In 1946 debuteerde hij met de poëziebundel 'Pastorale' en niet lang daarna begon hij met het schrijven van een lange reeks literaire recensies voor de PZC, In 1981 werd zijn Geheim Dagboek gepubliceerd, De eerste van 23 dagboeken, Er is een speciale 'Hans Warren Wandeling' uitgezet in en rondom Borssele, Langs de route staan gedichten, waarin hij de natuur beschrijft die hem zo na aan het hart lag, In 2001 is Hans Warren in Goes overleden, 23 De boeken die Manda meeneemt naar een onbewoond eiland: De ontdekking van de hemel van Harry Mulisch Bidden wij voor Owen Meany van John Irving Scheldestromen lente 2017 Is er iets zinnigs over leeftijden te zeggen? Waar je later eigenaar van werd? Heb je thuis veel boeken? Mensen die ons tijdschrift lezen, hebben vaak een band met Zeeland. Wat is jouw band? Had je ook iets met het waterschap? r Deesche Watergang door Chantal de Putter Scheldestromen lente 2017

Scheldestromen/de Waterwerker | 2017 | | pagina 12