10 Het licht in Westkapelle Getijdengedicht Waarom geen Zeeuwse drukker? Regenton 11 dijk daar lager mag zijn, is omdat er vlakbij twee havendammen liggen die ervoor zorgen dat de kracht van de golven bij een storm een stuk lager is." "Dat zou kunnen, maar dan krijg je wel een heel algemene benaming. Iets van bestuursvoorzitter of zo. Erg inwisselbaar en niet gerelateerd aan het instituut waterschap. Tenslotte zijn wij de oudste bestuurslaag van Nederland. Waterschappen bestaan al zo'n 1.000 jaar. Dan mag mijn functienaam ook wel een beetje traditioneel zijn." Het waterschapswerk is concreter en staat daarmee ook dichterbij de burger." "Het is erg druk, maar dat doe ik graag. De dagen vliegen voorbij en ik ben door de week niet vaak thuis. In het weekend probeer ik wel altijd thuis te zijn. Mijn hobby's zijn wandelen, fietsen en tuinieren. Ook was ik 25 jaar lid van een kookclub, maar helaas heb ik dat op moeten geven, omdat het te druk werd. Het liefst maak ik visgerechten, want Zeeland is een visprovincie. Wielrennen vind ik ook prachtig om te zien. Alleen al vanwege de sfeer die er hangt. Je deelt met het publiek de passie voor het fietsen." "Ook is het inmiddels een traditie om met de Zeeuws-Vlaamse leden van het dagelijks bestuur naar het carnaval van Lamswaarde te gaan en vervolgens met de leden van het Hulsterse college het carnaval van Hulst te bezoeken." "De vorige periode werd vooral gekenmerkt door het opbouwen van een nieuwe organisatie. We waren pas gefuseerd en dat gaf toen heel veel dynamiek. Mijn komende periode zal zich meer buiten Zeeland afspelen. Ik ben toegetreden tot het bestuur van de landelijke koepelorganisatie, de Unie van Waterschappen, en zit dus veel in Den Haag. Het is voor waterschap Scheldestromen goed om ook daar vertegenwoordigd te zijn." Er zijn ook nog enkele vragen van lezers. "Het begrip Deltahoogte bestaat niet meer. Dit is in 2015 afgeschaft, toen de Deltawet vervangen werd voor de Wet op de waterkering. Vanaf 2017 voert het waterschap een nieuwe beoordelingsronde uit op de veiligheid van alle Zeeuwse dijken. Tijdens de vorige ronde is deze dijk veilig gebleken. De reden dat de inzendingen welkom: communicatie@scheldestromen.nl In de winteruitgave heeft u geschreven over de vuurtoren in Westkapelle. Het licht zou tot wel 36 kilometer ver te zien zijn. Dat getal is helaas bijna nooit correct. Het vuurtorenlicht zelf staat op bijna 50 meter hoogte. Door de kromming van de aarde ligt de horizon vanaf dat lichtpunt gezien op net iets meer dan 25 km. Dus iemand die op 25 km afstand van de vuurtoren op de grond ligt en naar Westkapelle kijkt zou het vuurtorenlicht nog net moeten kunnen zien. Vaart er een schip achter de horizon en staat de waarnemer op de brug (die 9 meter boven de waterlijn ligt) dan kan die waarnemer het vuurtorenlicht in theorie nog zien als het schip op 36 km afstand verwijderd is van de vuurtoren. P.W. van Wechem Vlissingen Leuk om te lezen dat u zo betrokken bent bij ons tijdschrift. En u weet er duidelijk meer van dan dat wij bij de 'research' te weten zijn gekomen. Een van onze lezers dichtte het volgende: In uw prachtig blad Scheldestromen, Zijn vele bijzondere berichtgevingen te bekomen, Zo ook hoe aan het getijdenboekje 2017 is te komen. Dus nu stel ik u vriendelijk de vraag, Dat kleine boekje met waterstanden, hoog en laag, Ons te doen bekomen o zo graag. Bij voorbaat willen we hiervoor hartelijk bedanken vanuit het mooie Thoolse land, Mede namens mijn vrouw goede feestdagen toegewenst vanaf deze kant. Dank voor het toesturen van het keurig verzorgde tijdschrift, niet alleen qua opmaak maar ook de interessante inhoudsartikelen. Een vraag die mij bezighoudt is waarom dit niet door een Zeeuwse drukker wordt verzorgd. Er zijn volgens mij genoeg goede vaklui in Zeeland. J. Akkermans Hengstdijk Begrijpelijke vraag! Afgelopen zomer liep het contract af en moest het totale drukwerk van het waterschap opnieuw aanbesteed worden. Vanwege de totale kosten is dit een Europese aanbesteding geworden. In het programma van eisen staat waaraan het drukwerk moet voldoen, zoals kwaliteit maar ook hoe snel er iets gedrukt kan worden in geval van nood hoe bedrjfszeker het bedrijf is en natuurlijk de prijs. In deze eisen mochten we niet opnemen dat het bedrijf in Zeeland gevestigd moet zjn. Zalsman uit Zwolle kwam als beste uit de bus. Het rechtstreeks lozen van hemelwater via de regenpijp in het riool en het steeds meer bestraten van tuinen is een aanslag op het rioolstelsel en de gemalen. Ik heb achter mijn schuur een grote regenton, die na 8 mm regen al vol zit. Dan koppel ik de voeding los, zodat het water in de tuin stroomt. Met het water uit de ton begiet ik de planten bij droogte. Raakt de ton bijna leeg, sluit ik de pijp weer aan tot de ton weer vol is en zo vervolgens. 's winters gaat de ton leeg naar binnen i.v.m. eventuele vorstschade en het regenwater loopt dan gewoon de tuin in. Alle beetjes helpen toch? Zouden veel mensen kunnen doen. B. Verwijs Goede tip! Uiteraard zijn wij blij met mensen die zo met regenwater omgaan! Wist u dat één vierkante meter grond er al voor kan zorgen dat er per jaar 600 liter minder water door het rioolstelsel hoeft? Links: als dijkgraaf heb je ook veel Haagse contacten, zoals hier met minister Melanie Schultz van Haegen. Onder: een gastles voor groep 6 over het wonen onder de zeespiegel. Tot slot, nog een vraag van een lezer uit Frankrijk. Hij vindt de term dijkgraaf een beetje oubollig. Wordt het niet tijd om een andere term te gebruiken? Je moet veel vergaderen. Ook 's avonds. Gaat dat niet ten koste van je privéleven? Welke uitdagingen zie je voor de toekomst? Louis van der Hooft uit Terneuzen merkt op dat de zeedijk ter hoogte van Waterfront niet op Deltahoogte is. Heeft dat te maken met het uitzicht van de bungalows daar? Scheldestromen lente 2017 V 11 Scheldestromen lente 2017

Scheldestromen/de Waterwerker | 2017 | | pagina 6