{--J deuren schermen "Hier worden de lakens uitgedeeld Torentijd is een begrip in Zeeland, maar de meeste mensen zullen deze instelling toch niet van binnen gezien hebben. Het gebouw stamt uit 1994 en staat in Middelburg. Een deel van het personeelsbestand bestaat uit vrouwen, maar verder verblijven in deze inrichting uitsluitend mannen. 16 Marijn Flikweert (26) en Marit Koole (21) zijn echte Zeeuwen en wilden graag een kijkje nemen binnen de muren van de enige gevangenis die Zeeland rijk is. Jaap van der Geest (60) werkt sinds 1,5 jaar als vestigingsdirecteur bij Torentijd en Penitentiair Inrichtingswerker Marco van der Meule (45) heeft inmiddels 20 jaar ervaring in allerlei functies. Voor hen is het gevangeniswezen gesneden koek. Vrije vogels "Is alles binnen deze muren een gevangenis?Marit is onder de indruk van het gebouw. Jaap: "Nee, we hebben hier allerlei verschillende 'producten'. We hebben een Huis van Bewaring voor verdachten die wachten op de uitspraak van de rechter. In de gevangenis zitten gedetineerden die veroordeeld zijn tot een gevangenisstraf. Ook zijn er 'extra zorg'-plaatsen voor gedetineerden met een psychische stoornis. In het Politie Arrestantencomplex worden verdachten vastgehouden die, bijvoorbeeld vanwege een politieonderzoek, in verzekering zijn gesteld." Marco vult aan: "Elke vleugel heeft zijn eigen sfeer. In het Huis van Bewaring zitten de gedetineerden wat vaker achter de deur, is het hectisch vanwege het hoge verloop en zijn gedetineerden nog in onzekerheid over het vervolg van hun rechtszaak. Langgestraften in het gevangenisgedeelte kunnen wat meer uit hun cel, willen vaak rust en mogen bijvoorbeeld een vogeltje in de cel hebben." Geen kruimeldieven Op de vraag van Marijn of er alleen maar Zeeuwse kruimeldieven in Torentijd zitten, antwoordt Jaap: "Zeker niet, sommige gedetineerden zijn hier een paar maanden, maar er zijn ook 'zware gevallen' die een lange straf of zelfs een levenslange gevangenisstraf uitzitten. Het is een heel divers gezelschap, van jong tot oud. Torentijd is in principe voor Zeeland en West-Brabant, alhoewel er ook gedetineerden vanuit de Randstad in Middelburg zitten." Jaap legt verder uit dat Torentijd er ook op gericht is om gedetineerden stap-voor-stap voor te bereiden op hun terugkeer in de maatschappij. "We werken aan gewenst gedrag. Dat noemen we 'groen'. Groen gedrag wordt beloond met meer vrijheden, zoals het volgen van trainingen Torentijd 17 Een lezer krijgt een kijkje in de keuken bij een bedrijf of-|lliifednl|pr normaal_q.een-^ publiek is toegestaan. door Gerard de Kock Scheldestromen lente 2017 Leven achter gesloten Penitentiaire Inrichting Middelburg bestaat uit Arrestantencellen (17 plaatsen), een Huis van Bewaring (61 plaatsen), een Gevangenis (59 plaatsen), een voorziening Extra Zorg (12 plaatsen) en een Zeer Beperkt Beveiligde Inrichting (28 plaatsen). Daarnaast is er, uniek in Nederland, binnen de muren van Torentijd maar apart van de rest, een Politie Arrestantencomplex (24 plaatsen). Scheldestromen lente 2017

Scheldestromen/de Waterwerker | 2017 | | pagina 9