De mannetjes komen uit Noorwegen, de vrouwtjes uit de Golf van Biskaje. In het Engelse Kanaal ontmoeten ze elkaar in het voorjaar waar ze paren. Sommige zwangere vrouwtjes zoeken daarna de Oosterschelde op. Voor de gevlekte gladde haaien een prima plek om haaienpups te baren. Wereldwijd gaat het niet heel goed met de haaien, maar het lijkt erop alsof er steeds meer haaien te vinden zijn in de Noordzee en de Oosterschelde. De gevlekte gladde haai, de ruwe haai en zelfs de hondshaai kom je er tegen. Vooral vissers zien ze steeds vaker. Twee gedachten Georgina Wiersma van de Dutch Shark Society, een adviesorgaan op het gebied van onderzoek en media-initiatieven over haaien en roggen, hinkt op twee gedachten. "Het kan inderdaad zo zijn dat er meer haaien komen in de Oosterschelde. Maar er wordt tegenwoordig ook gerichter gevist en met beter vistuig dan vroeger. Bovendien komen er steeds meer recreatieve gebruikers van de wateren. Denk maar aan duikers of surfers. Hoe meer mensen er zijn, hoe meer je kan tegenkomen. Daardoor komen we er nu achter dat er behoorlijk veel zit. In Nederland kunnen we helaas niet terugvallen op een 0-meting. Blijkbaar vond men vroeger deze gegevens niet belangrijk genoeg, waardoor we nu niet goed kunnen aangeven of er daadwerkelijk een stijgende lijn in zit." Volgens haar kunnen we ook nog niet zeggen of de aanwezigheid van meer haaien van invloed is op het leefgebied. Wiersma: "Er spelen nog zo veel meer factoren mee, zoals de invloed van de kering, de zandhonger en klimaatverandering. Er zijn jarenlange onderzoeken nodig om vast te kunnen stellen of er daadwerkelijk steeds meer haaien komen in de Oosterschelde en welk effect ze hebben op het hele gebied." Merk een haai Nationaal Park Oosterschelde is het enige nationaal park waar echt gewerkt wordt. In en op dat water vinden we sport- en beroepsvissers, mossel- en oesterkwekers, duikers, surfers, zeilers. De sportvissers, en sinds kort ook beroepsvissers, helpen ieder jaar om haaien te merken. Het verzamelen en analyseren van de gegevens levert waardevolle informatie op. "Zo krijgen we een beter beeld van de haaienpopulatie, maar ook over hun gedrag en verspreiding. Deze informatie kunnen we weer gebruiken om de haaien beter te beschermen", aldus Wiersma. Dit haaienmerkproject vindt het hele jaar door plaats, maar in de maand juli dragen ze een extra steentje bij door mee te doen aan het internationaal project Shark- a-tag van Sportvisserij Nederland. Tijdens vier dagen in juli gaan bevoegde vissers met enthousiaste sportvissers de Oosterschelde op om zo veel mogelijk haaien te vangen en te voorzien van een merkje of gemerkte haaien terug te vangen. 20 schelt door Danielle Steijn-Laing Scheldestromen zomer 2017 Duiker Dick Varkevisser heeft nog geen haaien gezien. Rechts: de spotted smooth hound shark is niet gevaarlijk voor mensen. Scheldestromen zomer 2017

Scheldestromen/de Waterwerker | 2017 | | pagina 11