'J 'i -vJs y - acl Tl* - - Scheldestroom "Tot nu toe moeten we stroom inkopen om afvalwater schoon te maken", vertelt Marc. Jan: "Dat gaan we op de rioolwaterzuivering Walcheren veranderen. Het traditionele zuiveringsproces gaat op de schop. Het wordt een energiefabriek. Je bent pas een energiefabriek wanneer je minimaal zelfvoorzienend bent in energie." Waar zuiveringen voorheen grote energieslurpers waren, worden het nu leveranciers van energie en andere verkoopbare grondstoffen als fosfaat en alginaat. Marc: "In de energiefabriek maken we geen energie, we zetten stoffen om naar energie." Drie lijnen Het zuiveringsproces kent grofweg drie verschillende lijnen: de waterlijn, de sliblijn en de gaslijn. Het rioolwater krijgt in de waterlijn een voorbehandeling. Vuil zoals plastic, zand en vet worden eruit gehaald. Daarna wordt het water biologisch behandeld en gaan bacteriën voor het eerst aan de slag. Jan: "Met ingeblazen zuurstof zetten bacteriën vervuilende stoffen om naar onschadelijke stoffen. Ook nutriënten in het slib, zoals stikstof en fosfaat, worden voor een groot deel verwijderd. Het slib bezinkt in de nabezinktanks en het schone water gaat terug de natuur in. Een groot deel van het bezonken slib doorloopt het proces opnieuw, een klein deel verwerken we in de sliblijn. In de sliblijn halen we zo veel mogelijk water uit het slib. Nadat we het vocht uit het slib hebben gehaald, neemt het gehalte droge stof toe. Dat is belangrijk omdat het slib dan minder volume heeft en beter te vergisten is. Daarbij wordt de organische stof omgezet in biogas. In de gaslijn wordt het gas dat bij vergisting vrijkomt verbrand in een gasmotor om elektriciteit en warmte te produceren." Nieuw in de fabriek "In de energiefabriek gaan we onderdelen van het zuiveringsproces veranderen. Te beginnen bij het slib dat ontwaterd wordt. Het water dat hierbij vrijkomt is filtraat dat richting de nieuwe anammoxinstallatie gaat. Een voor Zeeland totaal nieuw concept. Je begrijpt dat dat voor ons technologen echt snoepgoed is", grinnikt Marc. "Het is een mooi compact ding, zonder bewegende Het is zo simpel: doortrekken en weg! Wie denkt dat daarmee het verhaal uit is, heeft het mis. In de wereld van riolering is rioolwater een kostbare bron van energie. Zuiveringstechnoloog Marc Augustijn (links) en projectleider Jan den Engelsman (rechts) vertellen in een korte les scheikunde hoe we dit 'afval' kunnen omzetten naar nuttige stoffen. - - De rioolwaterzuivering in Walcheren gaat energie opwekken. Met hulp van bacteriën en slimme technieken wordt straks 135% energie opgewekt. De energie die overblijft, leveren we terug aan het net. Dat is voldoende om ongeveer 380 huishoudens te voorzien in hun energiebehoefte, anderhalf keer het naastgelegen dorp Ritthem! door Janneke la Gasse r.-nr- Scheldestromen zomer 2017 Scheldestromen zomer 201^ 9

Scheldestromen/de Waterwerker | 2017 | | pagina 5