Aug 1| .'ïiaiifv D I delen. Dat laatste is gezien storingsgevoeligheid en onderhoud belangrijk. In het filtraat zit nog veel stikstof. In de installatie gaan anammoxbacteriën aan de slag om oplosbaar stikstof om te zetten naar gasvormig stikstof. Ze doen dat via een andere route dan de bacteriën in de zuivering waardoor er minder zuurstof nodig is. Op een temperatuur van 30°C wordt op een goedkope manier stikstof uit het water gehaald. Dat scheelt een hoop energie! De gasvormige stikstof die overblijft is onschadelijk en kan zo vrij de lucht in." Het slib dat is vergist gaat naar de struvietreactor. Door magnesium toe te voegen wordt fosfaat en ammonium in het vergiste slib omgezet in het mineraal struviet. Zo blijft er minder fosfaat en ammonium over en is het slib bovendien beter te ontwateren waardoor transport- en verwerkingskosten afnemen. Jan: "Uiteindelijk gaat het drogestofgehalte van 3% naar 26%. Er blijft een vaste materie over die eruitziet als tuingrond." Tot slot gaat het biogas verder naar de biogaswasser. Marc: "Voorheen moesten we chemicaliën (ijzerzouten) aan de gistingstanks toevoegen om te voorkomen dat er schadelijke stoffen in het biogas kwamen. Dat doen we in de energiefabriek niet meer. Dat levert een besparing op in kosten en energie omdat we die chemicaliën niet meer hoeven in te kopen. De biogaswasser is een soort filter waarop bacteriën groeien. Wanneer we die bacteriën een klein beetje zuurstof geven, zetten ze het gasvormige waterstofsulfide (H2S) om naar de vaste stof zwavel (S) Dat spoelen we met water weer terug het zuiveringsproces in." Volle por Jan: "Mechaniek is altijd interessant voor mannen. Het lijkt mij geweldig wanneer de warmtekrachtkoppelingen volle por gaan draaien. Het biogas dat in de biogaswasser gereinigd is, wordt gebruikt voor de aandrijving van een machine die elektriciteit produceert voor het zuiveringsproces. Per kubieke meter gas gaan we meer elektriciteit opwekken. Met twee nieuwe motoren van 330 kW gaan we van 29% naar 39% elektrisch rendement." Qua veiligheid wordt ook een grote stap gemaakt door de gasleidingen te verleggen en boven de grond te halen. Jan: "Hiermee kunnen explosies zoals een paar jaar geleden in Raalte voorkomen worden. Het explosiegevaar halen we in ieder geval uit het gebouw. Nu gaan ze er nog doorheen." De mannen zijn het er over eens dat de grootste uitdaging is om de hele installatie draaiende te houden terwijl er zo veel vernieuwd wordt. Jan: "Het afvalwater blijft hier gewoon binnenkomen. We kunnen moeilijk tegen de inwoners van Walcheren zeggen: 'Je kunt een halfjaar geen gebruikmaken van de wc'. Bij een echte fabriek moet de schoorsteen ook blijven roken." 10 Meningen verschillen. Lentenummer 2017 (1) Ik weet niet of het aan mij ligt, maar ik vind het aangehaalde tijdschrift beter dan wat ik gewend ben. Het is afwisselender en gemakkelijker leesbaar voor de doorsnee-lezer. Dit zonder dat de leesbaarheid wordt benadeeld. Derhalve veel aantrekkelijker. Ga zo door. Naam bekend bij de redactie Bedankt voor uw e-mail. Wat attent dat u de moeite neemt om te mailen! We hebben niks aan onze redactieformule veranderd dus in die zin kan ik het niet verklaren, maar waarschijnlijk waren het de artikelen die u gewoon net wat interessanter vond dan andere keren? Camping in rep en roer Afgelopen zomer 2016 waren we op de camping in Zeeland. Op een van de zomerdagen vloog een helikopter met sigaar boven de camping. Allerlei wilde verhalen deden de ronde wat het nu zou kunnen zijn. Voor ons was het ook een vraagteken, totdat we de buitenrubriek van jullie lentenummer lazen. Deze helikopter met sigaar voerde metingen uit naar de zoet- en zoutwaterverdeling in de ondergrond van Zeeland. Dus dat was het! R. van Leemput, Breda Benieuwd naar deze kaarten? Kijk op www.scheldestromen.nl/ zoetzout Meningen verschillen. Lentenummer 2017 (2) Scheldestromen is een mooi kleurig blad maar de kleur schijnt meer van belang dan de inhoud. Uit het interview met Poppelaars maak ik op dat zijn grootste ambitie is buiten de provincie actief te zijn. Waarom dat interessant is voor ons en wat er überhaupt achter de inderdaad oubollige titel van dijkgraaf schuil gaat blijft gissen. Wel gebrom over de verstening (die ik overigens ook verafschuw), maar op mijn terras is het water meestal wel doorgezakt wanneer de regen 15 minuten stopt. Het grote vraagstuk is natuurlijk hoe we in Zeeland de voeten droog houden wanneer het water echt gaat stijgen. Daarover vrijwel niets, behalve een tamelijk onbegrijpelijk stuk over de haven van Tholen. En wat het leven in de gevangenis en het drie bladzijden lange verhaal over Manda (functie vermelden) met het werk van het waterschap heeft te maken is mij ook een raadsel. Dit blad lijkt mij zo tamelijk overbodig. Hoewel er best een zinnig blad van zou kunnen worden gemaakt. K. van der Woude, Kloetinge We kiezen er bewust voor om ook over niet-waterschapszaken te schrijvenDe reden is dat we geen blad willen maken dat alleen over onszef gaat (kijk eens hoe goed wij zijn), maar dat we een tijdschrift willen maken dat interessante onderwerpen bevat voor een brede lezersgroep. Eens per driejaar toetsen we ons tijdschrift actief bij de lezers via een lezersonderzoek. Maar ook gedurende het jaar krijgen we veel reacties op ons blad, waardoor we ook tussendoor weten hoe de lezer over ons tijdschrift denkt. Ook uw reactie is daarom waardevol, ook al zullen we niet nu onze redactieformule aanpassen waarin staat welke balans we hebben tussen waterschap versus niet-waterschapsonderwerpen. 11 Links: de anammoxreactor in aanbouw. Eromheen komt het gebouw met besturingskasten en blowers. Onder: het teveel aan biogas wordt hier afgefakkeld. Scheldestromen zomer 2017 Scheldestromen zomer 2017

Scheldestromen/de Waterwerker | 2017 | | pagina 6