We zijn op zorg- en kaasboerderij Pitteperk aan de rand van Middelburg. Peter vertelt ons dat hij iedereen besmet met zijn passie: "Werken, leren en genieten staat hier centraal. We hebben een agrarisch bedrijf waaraan we zorg hebben toegevoegd. Naast een melkveehouderij (zo'n 350 koeien), hebben we een mini-camping en een dagbesteding waar we 25 tot 30 mensen tot hulpboer opleiden. Ze helpen ons met het werk dat moet gebeuren, maar ook met het beleven van ons bedrijf. Dat geldt voor het maken van kaas, maar ook voor het genieten van het gras dat weer groen wordt." Op de kant Peter bezit verschillende percelen rond Koudekerke. Een paar van die percelen grenzen aan de Domburgsche watergang. Een grote waterloop die over een lengte van veertien kilometer vanaf Middelburg tot Westkapelle loopt. Om de waterkwaliteit goed te houden en ervoor te zorgen dat de waterloop voldoende water afvoert, is er onderhoud nodig. Het water moet diep genoeg blijven. Daarom wordt zo'n grote waterloop eens in de zoveel jaar gebaggerd. Omdat het afvoeren van bagger een dure aangelegenheid is en bovendien niet milieuvriendelijk, wordt de uitkomende bagger op de kant gelegd. Maar welke agrariër wil tijdelijk zijn grond uitlenen voor zo'n grootschalige baggerverspreiding? "Ik heb er nog geen ervaring mee", vertelt Peter. "Ik durf dit met een beetje geduld, goede afspraken en wederzijds vertrouwen wel aan. Natuurlijk kunnen we, net als iedere boer, eigenlijk geen grond missen. We doen dit voor het algemeen belang en in de hoop er uiteindelijk beter van te worden. We vinden het belangrijk dat het naastgelegen wandelpad toegankelijk blijft. Collega-boeren in de omgeving zijn er in ieder geval blij mee want zo ligt niet op ieder perceel een strook bagger, maar hoeft er maar één perceel opgeofferd te worden." Drogen en spitten We zitten hier op het laagste stuk van Walcheren en kunnen de bagger dus goed gebruiken om ons perceel op te hogen. Tot nu toe gebruikten we het perceel als grasland en daarna wisselteelt in de akkerbouw. Meestal mais of aardappelen. De bagger wil ik door de grond heen spitten, zodat het goed mengt. Het heeft tijd Een zwembad? Schaatsbaan? Kweek van zilte groenten? Het is soms gissen naar de inhoud van de grote bassins middenin de polder. Ook voor Peter Dreessen is het een vreemde gewaarwording dat zijn land tijdelijk een andere bestemming heeft. De waterloop langs zijn perceel is gebaggerd. Zijn akkerland wordt gebruikt om de bagger te laten drogen 9 Breeweg, Middelburg/K g/Koudekerke Het woord heeft een negatieve klank. Toch is het niet slecht. Bagger is niets anders dan natte grond van de bodem in de sloot. Het bestaat uit gevallen blad, plantenresten, inwaaiend en afspoelend zand en stof. Deze laag wordt steeds dikker waardoor een waterloop ondieper wordt. Scheldestromen lente 2018 door Janneke la Gasse Scheldestromen lente 2018

Scheldestromen/de Waterwerker | 2018 | | pagina 5