Werk aan de weg Hoogwater vluchtplaats Andere regels, minder verontreiniging Speuren naar vleermuizen Hoe effectief zijn onze vispassages? Begin mei zijn we gestart we met het jaarlijkse onderhoud aan verschillende waterschapswegen. Dit jaar wordt ongeveer 175 kilometer aangepakt. Jaarlijks inspecteert het waterschap bijna 4.000 kilometer weg en voert daarna verhardingsonderzoeken uit. Aan de hand van deze uitkomsten bepalen we welke maatregelen nodig zijn. Bijvoorbeeld plaatselijke reparaties, een oppervlaktebehandeling, een nieuwe asfaltlaag of een complete reconstructie. Sommige wegen worden slechts enkele uren afgesloten, maar bij andere wegen kan het oplopen tot enkele weken. Weten waar de wegwerkzaamheden worden uitgevoerd? Kijk op de kaart van alle Zeeuwse wegbeheerders via live.andes.nl/zeeland (zonder www). (CdP) De afgelopen jaren hebben we verschillende soorten vispassages aangelegd. We willen weten hoe effectief ze zijn en wat we misschien moeten aanpassen. Opgeleide vrijwilligers van de stichting Ravon hebben tijdens een aantal avonden in april bij gemaal Loohoek op Tholen en gemaal Prommelsluis op Schouwen-Duiveland de gevangen glasaal gemerkt met een oplichtende 'tag' van 1 mm. Ravon is een kennisorganisatie voor reptielen, amfibieën en vissen. Na het merken werd de glasaal weer uitgezet. De passage aan de achterkant werd afgesloten met een net. Zo kon in het donker nauwkeurig worden geteld hoeveel gemerkte aal naar het binnenwater ging. De resultaten zijn dit najaar bekend. (CdP) Agrariërs en glastuinbouwers moeten zich aan heel wat milieuregels houden die onder andere in het Activiteitenbesluit zijn opgenomen. Deze regels zijn bedoeld om bijvoorbeeld verontreiniging van het oppervlaktewater, door emissies van gewasbeschermingsmiddelen en meststoffen, te beperken en te voorkomen. Er is dit jaar veel veranderd binnen de wet- en regelgeving om de kans op emissies verder terug te dringen. Vanaf nu gaan we gericht controleren en handhaven op de naleving van deze regels. Op onze webpagina scheldestromen.nl/handhaving vindt u meer informatie over dit onderwerp. U kunt zich daar ook abonneren op onze digitale informatiebrief die in september voor het eerst verschijnt. (DS) 6 Lezer Chiel Jacobusse maakte deze prachtige foto van deze rosse grutto's aan de dijk bij het Goese Sas. In 2012 werd hier de dijk langs de Oosterschelde verstevigd. Daarbij vervingen we het smalle tegelpad door een breed geasfalteerd onderhoudspad. De strekdam is toen afgesloten met een hek om verstoring van de vogels te voorkomen. Mét resultaat! De vogels hebben de hoogwatervluchtplaats op de strekdam massaal ontdekt. Een prachtig voorbeeld waarbij heerlijk fietsen langs het water én een rustplaats voor vogels samengaan. Het is een zogenaamde hoogwatervluchtplaats, want de strekdam blijft droog. Een rustplaats is nodig omdat de zandplaten in de Oosterschelde met hoogwater onder water staan. We zien er vooral scholeksters, maar ook rosse grutto's, bonte strandlopers en zilverplevieren. (JvB) Onderzoeksbureau BTL onderzoekt de flora en fauna rond Hansweert vanwege de geplande dijkversterking. Geen alledaags onderzoek maar wel noodzakelijk en verplicht volgens de Wet Natuurbescherming. Het onderzoek is eind april gestart met het inventariseren van huismussen en rugstreeppadden. Begin mei werd begonnen met de inventarisatie van vleermuizen. Dit gebeurt met een zogenaamde batdetector. Dit kastje ter grootte van een mobiele telefoon vangt geluiden op die vleermuizen maken. Voor het menselijk oor zijn deze geluiden niet te horen vanwege de hoge frequentie. Het onderzoek is best intensief. Maar liefst twee keer per nacht gaan de onderzoekers het gebied in. De eerste keer in de avondschemer, wanneer de vleermuizen voor de eerste keer uitvliegen. De tweede keer vindt plaats tijdens de ochtendschemering. Dan vliegen ze nog een keer uit. Vleermuizen, huismussen en rugstreeppadden zijn slechts een klein deel van het onderzoek. Er wordt in de loop van de zomer ook onderzoek gedaan naar andere vogels, planten, zoogdieren, vissen en amfibieën. Dit najaar zijn de resultaten bekend en worden gedeeld op www.scheldestromen.nl/hansweert (AG) nieu Scheldestromen zomer 2018 Scheldestromen zomer 2018

Scheldestromen/de Waterwerker | 2018 | | pagina 4