ScheDen spotten 'Schepen spotten, dat zit gewoon in je'. Daar zijn alle schepenspotters het over eens. Deze mannen hebben dan ook gevaren of op de werf gewerkt. En wat het leuke eraan is? "Je bent lekker buiten en het is altijd gezellig. Maar je doet het niet als je er geen interesse in hebt. Het zit in je DNA of niet." Tracken van schepen Ze houden elkaar op de hoogte van de schepen die voorbij zullen komen. De ene keer met een telefoontje, de andere keer met een appje. "Met de huidige techniek kun je zien waar een schip vandaan komt, waar het naartoe gaat, hoe snel het vaart en hoe laat we het ongeveer kunnen verwachten. Dit zoeken wij op via apps, maar staat ook op websites van de havens. Zelf kijken wij vaak op www.loodswezen.be. Maar je kunt schepen ook volgen via hun internationale IMO-nummer. Al klopt de tijd bijna nooit", aldus Rinie. "In de scheepvaartwereld is tijd dan ook maar een begrip", vult Henk aan. Schieten maar "Daar komt een serieuze aan! Volgens mij is die in 2017 gebouwd", roept Henk. Hij kijkt het meteen na via de app MarineTraffic. Hij vertelt dat dit schip 366 meter lang en 52 meter breed is. Het schip is in de vaart gekomen in 2018 en onderweg naar het Suezkanaal. Die is wel even een tijdje weg. Henk: "Rond de 50 tot 60 dagen uit en thuis, zoals ze dat zeggen. Bijna elke maand komt er wel een nieuw gebouwd schip voorbij." Even later wanneer de Cosco Shipping Alps goed in beeld is, pakken alle schepenspotters hun camera erbij. "Die zit serieus vol zeg!" Wat doen jullie met al die foto's? "Die sparen we, het is net als een verzameling. Maar dan wel digitaal. Al is een fotoalbum toch wel leuker", zegt Max. "Thuis heb ik denk ik wel 1300 fotoboeken liggen." Waar de een alleen foto's maakt van de schepen, maakt Henk ook altijd een foto van de schoorsteen. Maar bij foto's alleen blijft het niet. Zo heeft Wim alle Lloyd's registers van 1947-2005 in zijn boekenkast staan en deed hij in zijn jongere jaren ook nog aan modelbouw. Net mensen "Het mooiste schip dat ik ooit gezien heb? Tja, ieder schip is uniek. Het is maar waar je belangstelling 8 Is het een praathuisje? Een uitkijkpost? Het is een spottersplek met uitzicht op de Westerschelde. In deze container zitten ze de ene keer met z'n tweeën en de andere keer met tien man. Maar altijd met hun camera in de aanslag. 9 Aan de zeedijk in Ritthem staat de container met uitzicht op de Westerschelde. Maar dit is niet de enige schepenspottersplek in Zeeland. Zo kunt u ook schepen spotten aan de boulevard in Vlissingen of bij het Nauw van Bath. Sinds maart 2018 kan het ook aan de pier in Terneuzen. Scheldestromen zomer 2018 door Kamelia Boon Scheldestromen zomer 2018

Scheldestromen/de Waterwerker | 2018 | | pagina 5