Wij beheren bijna 4.000 kilometer aan wegen en fietspaden in Zeeland. Langs die wegen hebben we 125.000 bomen en 400 kilometer aan struiken staan. Bert-Paul de Kam, groendeskundige bij het waterschap, neemt ons mee. 12 verwijderd worden. Ze bepalen ook welke losstaande bomen weg moeten. Zoals hier op de Kreekweg waar we twee jaar geleden twee slechte bomen hebben vervangen door deze prachtige esdoorns." Langs veilige wegen, horen gezonde bomen en struiken. Zwakke bomen kunnen zorgen voor verkeersonveilige situaties doordat ze makkelijk takken verliezen. Dit willen en moeten we voorkomen. Bert-Paul: "We halen zeker niet alles weg wat een beetje ziek lijkt te zijn. Onze bomen staan echter wel langs wegen en als ze minder gezond zijn, vormen ze een groter risico voor de weggebruiker. Ik snap dat mensen dan soms denken dat we een boom te snel weghalen, maar we moeten ze anders beoordelen dan wanneer ze in een weiland of bos zouden staan." Voordeel van de twijfel Bert-Paul neemt ons mee naar de Kreekweg bij Veere. "Kijk maar naar deze prachtige abeel. Hij is inderdaad erg scheef gegroeid, maar is nog kerngezond. Z'n wortels zitten stevig in de grond. Die scheefstand is wel iets wat we goed in de gaten houden." Twee bomen verder staat een es die van Bert-Paul het voordeel van de twijfel krijgt. "Essen hebben vaak last van de essentaksterfte; een ziekte die er uiteindelijk voor zorgt dat de takken heel makkelijk afbreken. Ik verwacht dat we deze boom over een jaar of twee-drie wel moeten verwijderen." Bomenschouw Elk jaar en na een storm voeren we een bomenschouw uit. En elke vier jaar voeren we een boomveiligheidscontrole uit. "We kijken naar de kroon, de stam, de stamvoet, eventuele ziektes en schade. Het is misschien niet leuk, maar als alle bomen langs een weg slecht blijken te zijn, verwijderen we die in één keer. Ieder jaar, vanaf november tot en met maart, voert een aannemer op verschillende locaties groot onderhoud uit. We halen dan zieke en oude bomenrijen weg. Maar... we planten ook weer nieuwe bomen terug. De rest van het jaar bepalen onze zeven gecertificeerde groenmedewerkers waar ons groen gesnoeid moet worden en waar lage takken Blokken bomen "Soms zien we dat bomen heel dicht op elkaar zijn geplant. Het is niet altijd beter om evenveel bomen terug te planten. Als we bomen wat meer ruimte geven, dan groeien ze beter. En als we verplicht zijn om meer bomen aan te planten, dan zoeken we naar nieuwe locaties. Wanneer we terug planten, zorgen we voor variatie door de bomen in blokken met verschillende soorten te planten. Mocht er dan ooit een ziekte in komen, hoef je niet een hele rij te vervangen." Geen boom hetzelfde Wat maakt voor jou dit werk zo mooi? "Bomen stralen een geweldige kracht uit. Ze vormen een leefgebied en voedingsbodem voor dieren en planten en zijn beeldbepalend voor ons landschap. Geen boom is hetzelfde. Gezonde bomen kunnen de zwaarste stormen trotseren en dat is waar we het voor doen. We willen het beste voor onze bomen en veiligheid voor onze weggebruikers." 13 door Danielle Steijn-Laing Scheef maar nog kerngezond Scheldestromen zomer 2018 "We beheren niet alle bomen langs onze wegen. Veel bomen zijn van andere instanties." Scheldestromen zomer 2018

Scheldestromen/de Waterwerker | 2018 | | pagina 7