De oogst van aardappelen, uien en suikerbieten is weer begonnen. Dat er daarbij slik op de weg komt, is niet te voorkomen. Wél dat het blijft liggen. Landbouwer Kees de Jager (34) doet er alles aan om het zo goed mogelijk op te ruimen. Oogsttijd kans op slik Stikdroog is het als we het interview met Kees doen. Al wekenlang heeft het geen druppel geregend. Suikerbieten en graan snakken naar water. En dan gaan we het hebben over slik op de weg? Klassiek met een vleugje witlof "Ik ben vannacht tot 3.00 uur bezig geweest op het land. Gespoten met voedingstoffen, zoals vloeibare stikstof, kali en spoorelementen. Zo probeer ik het groen van de aardappelen en de suikerbieten nog een beetje op peil te houden in deze droogte. Meer valt er niet aan te doen, we kunnen hier niet beregenen (met brak water kun je niet beregenen, red.)." Kees heeft zijn landbouwbedrijf op Noord-Beveland, in de polders rond Geersdijk. "Mét m'n vader hoor, hij werkt nog volop mee in het bedrijf." Ze hebben 148 hectare aan grond met klassieke gewassen, zoals hij het noemt. "Aardappelen, uien, tarwe, suikerbieten en witlof. En akkerranden", vult-ie nog snel aan. "Door de beestjes die daar op af komen, hoef ik soms een keer minder te spuiten. En het is natuurlijk ook een mooi gezicht zo langs de weg." Veel op de weg Als je zoveel hectares hebt, dan liggen die meestal niet direct rond het erf. Kees: "Klopt, het land ligt twaalf kilometer uit elkaar, grofweg tussen Kamperland en Colijnsplaat. Daarom zit ik in verhouding best veel op de weg. Ik heb ook een paar percelen langs de Provincialeweg. Het is een 80-weg maar ze rijden er eerder 90 of 100 dan 60. Ik wil niet hebben dat er iemand uit de bocht vliegt. Als ik er moet rooien, zet ik de avond ervoor eerst borden en bel Martin van het waterschap of hij er ook nog een paar borden bij wil zetten. Ja, dat zeg ik niet om te slijmen hoor, maar de samenwerking met het waterschap is echt goed." Laat pa maar schuiven Tijdens het oogsten staat er een 'sliktrekker' met zwaailicht klaar. "Daar zit pa op. De trekker heeft voorop een rubberen schuif en achterop een ijzeren. Na iedere vracht of iedere twee karren schuift-ie erover om het bij te houden, eerst met ijzer, daarna met rubber. Anders wordt het één dikke laag en rij je het steeds vaster. En als je het bijhoudt, verspreidt het ook minder ver over de weg. Hoogstens 100 meter vanaf de dam. Zou je er iedere keer met die karren over rijden, rij je de slik steeds 8 De herfst is de periode dat veel gewassen geoogst worden. Daarbij kan slik op de waterschapswegen komen. Slik, mist en regen kunnen gevaarlijke situaties opleveren. Let dus goed op elkaar. door Linda van Dijke Scheldestromen herfst 2018 Scheldestromen herfst 2018

Scheldestromen/de Waterwerker | 2018 | | pagina 5