Win: Vuufonderdvuuftig jaer Bru Bizar en knotsgek in Sluis Ko'ékeloeren naar vogels Zeeuwse-banen-verzameling Besparingstip "Mag het licht uit?" Unieke foto's in Watersnoodhuis Johannis de Rijke spel Hozen en lozen Slik: top 3 voor de weggebruiker -J I De van oorsprong Zeeuwse waterbouwer Johannis de Rijke realiseerde tussen 1873 en 1903 in Japan talrijke waterbouwkundige projecten en wordt daar nog steeds om geprezen in het land van de rijzende zon. Zo ontwierp hij onder meer havens voor steden als Osaka, Hiroshima en Yokohoma. In de tentoonstelling 'Johannis de Rijke, van Zeeuwse polderjongen tot Japanse onderminister' kunt u kennismaken met De Rijke. De expositie is nog tot en met 15 november te bezichtigen in de 'Thuishaven', Havelaarstraat 30 in Colijnsplaat, donderdag tot en met zondag van 12.00 tot 16.00 uur. Altijd al alles willen weten over de mossel? Dan bent u in het vissersuusje van Brusea aan het goede adres (Oudestraat 23 in Bru)U maakt er kennis met de historie van de Zeeuwse visserij op schelpdieren. Van armoede naar voorspoed, van volksvoedsel naar In het nieuwe typisch Hollandse spel 'Hozen en lozen' gaan spelers de strijd aan tegen het water. Lukt het om de polder droog te houden? Door de juiste tactiek, het beantwoorden van watervragen en het pompen van water naar de tegenstander is er een grote kans op winst. Onder onze lezers verloten we 3 spellen. Kans maken? Mail voor 31 oktober 2018 naar communicatie@scheldestromen.nl o.v.v. Hozen en Lozen. Geen internet? Bel dan even met ons kantoor 088-2461000, dan zetten we u op de lotingslijst. In onze provincie is het prima wonen en werken. Zeeland heeft zelfs de laagste werkloosheid van het land én de meeste vacatures per inwoner. Op ^0 www.zeeuwsevacaturebank.nl liggen de banen 'voor het oprapen'. Handig voor degenen die een baan zoeken of een mooie tip voor oud Zeeuwen die graag terug willen naar die provincie waar het leven goed is. Vacaturebank.nl delicatesse. Een ontwikkeling van eeuwen. Tevens dit jaar een speciale tentoonstelling over 550 jaar Bruinisse. Tot eind september (en in de herfstvakantie) open (maandag-vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur), 0111-481412. *0 www.brusea.nl. 14 Bizarium is een museum vol bizarre uitvindingen. Een museum over briljante uitvinders en hun grenzeloze verbeeldingskracht en hun technische vindingrijkheid. Bizarium inspireert en verrast met geniale, wetenschappelijke en knotsgekke uitvindingen. Denk maar aan een vliegfiets, een wandelende duikboot, een haargroeihelm of een zwemparaplu. Je vindt Bizarium in Sluis, Hoogstraat 35. Open vanaf woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 18.00 uur, 0117-852808. Gaat u in het najaar de polder in? Dan is de kans groot dat er slik op de weg ligt. Hoe kunt u zelf voor een veilige situatie zorgen: 1. Let goed op of er slik ligt 2. Ga terug in snelheid 3. Voorkom abrupt remmen Als u de thermostaat 1 graad lager zet dan u gewend bent, bespaart u gemiddeld zo'n 80 euro per jaar. Daar kunt u mooi een warme trui voor kopen en het is ook nog eens goed voor het milieu! Laat het donker donker en ontdek hoe mooi de nacht is tijdens de Nacht van de Nacht. De Nacht van de Nacht is een jaarlijks evenement georganiseerd door de Natuur- en Milieufederaties, dit jaar op 27 oktober. In de Middelburgse binnenstad gaan de lichten uit en zijn er tal van donkere activiteiten. Op Neeltje Jans kunt u meedoen aan een avondwandeling. Zie ^0 www.nachtvandenacht.nl voor alle activiteiten in uw omgeving. Rond de Oosterschelde kunt u op heel veel plekken vogels kijken. Om ze zonder te verstoren in het veld rustig te kunnen bekijken, zijn er op veel plekken kijkschermen, hutten en torens neergezet. Op de ontdekkaart van Nationaal Park Oosterschelde zijn ze te vinden www.ontdekdeoosterschelde.nl/ ontdek.htm). Een duidelijk overzicht ontstaat door eerst alle iconen uit te zetten. Klik daarna op het icoon vogelobservatiepunten en koekeloeren maar! In de Voorstraat in Stavenisse is het Watersnoodhuis te vinden. Een informatiecentrum over de waternoodramp in 1953. In Stavenisse verdronken in de rampnacht 156 mensen. In het Watersnoodhuis zijn vele unieke foto's te bekijken waaronder schitterende foto's van de stroomgaten, gemaakt door de heer Regt, destijds afdelingshoofd bij het Waterschap Tholen. Een bezoekje brengen? Dat kan op woensdag (14.00 - 16.30 uur) en zaterdag (11.00 - 16.00 uur), 0166-692385. "0 www.watersnoodhuisstavenisse.nl. 15 De schaal van Beaufort is vernoemd naar de Britse admiraal die de schaal bedacht voor zijn scheepslogboek. De omschrijvingen van Beaufort varieerden van Geen vertier (0 beaufort) tot Zeilen waaien uit de lijken (12 beaufort). bui door Sandra Minneboo Scheldestromen herfst 2018 Storm windkracht 9 Zware storm windkracht 10 Zeer zware storm windkracht 11 Orkaankracht windkracht 12 Volgens de biologische windschaal zijn er bij windkracht 8 nog maar weinig vogels in de lucht. Bij windkracht 9 durven alleen zwaluwen en eenden nog te vliegen. En bij windkracht 10 blijven alle vogels aan de grond. Scheldestromen herfst 2018

Scheldestromen/de Waterwerker | 2018 | | pagina 8