Keersluis onder spanning in de steigers Maar het is hier heel veilig, want het transport van de kou uit de machinekamer naar de pistes toe gebeurt via een leidingsysteem gevuld met een neutrale koudedrager." Zo maken ze sneeuw Stijn: "Sneeuw is eigenlijk gewoon bevroren regen. Dus we zorgen voor regen in een koude hal. Via een warmtewisselaar in de machinekamer wordt kou afgegeven aan de koudedrager Temper, een niet giftige stof. De koude Temper gaat via buizen de hal in en koelt de lucht. Voor de sneeuw koelen we eerst leidingwater af tot ongeveer 1° Celsius. Met een pomp gaat dat water onder grote druk de hal in naar het sneeuwkanon. Op dat kanon zitten heel veel spuitmondjes. Omdat er veel kracht op staat schiet het water met een enorme snelheid uit het kanon. Dat zorgt ervoor dat het zeer kleine waterdruppeltjes worden. Tegelijkertijd schiet er een mengsel van water en lucht uit. Dat botst op de waternevel en zo ontstaan kleine ijsballetjes, kristallen. Die vormen zich in de hal verder tot sneeuw. Hoe langer ze in de lucht zweven, hoe meer ze aan elkaar gaan kleven. Daarom zit er op het kanon een ventilator die alles zo ver mogelijk de hal in blaast." Met korting naar Skidome Terneuzen 5,00 korting op een 2 uurpas tijdens daluren. Enkel online te koop tot en met 31-01-2019. Voor voorwaarden en tickets: "9 skidome.nl/scheldestromen dan niet zo schoon is als we willen. Voor de sneeuw gebruiken we leidingwater." Snuffelaars In de catacomben onder de pistes ligt de machinekamer. De softwarekasten met controlepanelen vormen het hart daarvan. Er staan grote pompen en compressoren en ook een groot waterbassin. Stijn: "Dat waterbassin is voor bluswater als er brand zou uitbreken. Voor de koeling van de hal en voor het maken van sneeuw gebruiken we het natuurproduct ammoniak, niet het synthetische middel freon. Ammoniak is niet schadelijk voor de ozonlaag en daarmee gebruiken we minder energie. De ammoniak zit in een gesloten systeem in de machinekamer. Om dit systeem goed te bewaken zitten er overal 'snuffelaars' om eventuele ammoniakdampen te signaleren. 18 Onze grootste keersluis staat in Zierikzee en geeft toegang tot de haven. De elektrotechnische installatie is nodig aan vervanging toe. Leo Wisse van Waterkeringen en Simon van Kralingen van Installatiebeheer leggen uit. "Een keersluis is een wezenlijk onderdeel van de waterkering. Dus die moet te allen tijde kunnen sluiten. Weigeren is geen optie. Want dan heeft Zierikzee echt een probleem", Leo is daar meer dan stellig over. Daarom wordt nu de gehele elektrotechnische installatie vervangen. "Behalve dat het de deuren aanstuurt, regelt zo'n installatie ook de verlichting en omroepinstallatie. Tegelijkertijd nemen we ook wat arbo- puntjes mee. Werk met werk maken." Is niet meer dan logisch, vindt Simon. De nieuwe installatie komt in een ruimte waar voorheen een trafo van Delta stond. Deze is verplaatst naar een meer logische plek en de vrijgekomen ruimte is nu de plek voor de nieuwe schakelkasten. Simon: "Straks gaan we in deze kasten alles aansluiten. Dat is, zoals je ziet, een behoorlijk priegelwerk. Tenminste voor de leek. De mannen van de aannemer weten gelukkig wat ze doen. En dan is dit straks het kloppend hart van de keersluis." De oude installatie blijft tijdens de werkzaamheden in gebruik. Want bij een verwachte hoogwaterstand moeten de deuren dicht. Als het moet, gewoon met de hand... 19 Naast: sneeuwmeester Stijn Hamelinck. Onder: de ruimte waar de sneeuw gemaakt wordt. Scheldestromen winter 2018 Renovatie keersluis Gereed: eind 2018 Kosten: 365.000,- Door: Paree B.V. Elektro-Telecom Keersluis sluit bij: 1,90 m boven NAP Oosterscheldekering sluit bij: 3,00 m boven NAP Keersluis sluit: zo'n 120 x per jaar door Rudy Visser Scheldestromen winter 2018

Scheldestromen/de Waterwerker | 2018 | | pagina 10