Echt vakmanschap Tv-serie Weg van Water Onzichtbaar ondergronds Waarom asfalteren we niet in de winter? Het visrecht verandert Onder onze voeten ligt een heel gangenstelsel aan rioolbuizen. Tussen die buizen zitten rioolgemalen die zorgen dat ons afvalwater naar de juiste plaats wordt gepompt en uiteindelijk bij de rioolwaterzuivering terechtkomt. Binnen de bebouwde kom beheert de gemeente deze gemalen, buiten de bebouwde kom is het waterschap er verantwoordelijk voor. De gemeente Middelburg geeft het onderhoud van 180 rioolgemalen voor de komende twee jaar uit handen aan waterschappers. Scheldestromen gaat, net als bij de apk van je auto, jaarlijks een keuring doen en grijpt in bij defecten of storingen. Zolang je afvalwater onzichtbaar en ondergronds blijft, gaat het goed! (ME) Asfalteren is erg weersafhankelijk en in de winter is het vaak te koud. In deze periode sluiten ook de asfaltcentrales voor onderhoud aan de installaties. Het verwerken van asfalt bij een lage temperatuur gaat moeilijker en op een koude ondergrond hecht asfalt minder. Asfalt bestaat uit een mengsel van steenslag, zand en vulstof dat met bitumen aan elkaar wordt gekleefd. Vulstof zorgt voor stabiliteit en kan bestaan uit kalksteen. Het onderhoud van de asfaltcentrales is zodanig afgestemd dat bij calamiteiten, bijvoorbeeld noodreparaties, altijd een centrale open kan. In Zeeland hebben we een asfaltcentrale in Sluiskil. (CdP) Op de Schorerweg in IJzendijke is sinds november echt vakmanschap te zien. De weg met kinderkopjes wordt opnieuw gelegd, dit gebeurt nog steeds met de hand. De stratenmaker kiest uit een hoop met stenen een exemplaar dat het beste in de weg past. Kinderkopjes hebben namelijk allemaal een eigen vorm. Het is wenselijk dat hij meteen een passende steen pakt, want één kassei weegt wel 8 tot 10 kilo. Hij rolt de steen naar zich toe, zet hem op zijn plek en geeft er een tik op met een stalen hamer. Dat doet-ie ruim 1000 keer op één dag. Eind januari 2019 is de weg weer stevig genoeg voor het verkeer. (ME) Vanaf januari 2019 zendt Omroep Zeeland een 12-delige tv-serie uit over het reilen en zeilen bij het waterschap. Het werk is soms onzichtbaar, of wordt juist zichtbaar als het niet goed gaat. In de serie komen de taken van het waterschap aan bod via diverse waterschappers. Zo stappen we aan boord bij een trekkerchauffeur en geven diverse specialisten een mini-college over een interessant onderwerp. Producent Joska Zinkberg keek haar ogen uit tijdens de opnames. "Ik vind het heel verrassend, het werk is veel gevarieerder dan je zou denken. Het werk is zo van levensbelang voor het dagelijks leven, terwijl je er misschien geen idee van hebt. Eigenlijk is het waterschap een grote onbekende maar van zeer grote waarde. Als je in Zeeland woont, ben je ervan doordrongen dat water altijd aanwezig is. Toch gaat het bijna altijd goed. Maar hoe dat gaat, weet je eigenlijk niet. Het is een geoliede machine, leuk om te zien hoe alles gaat. Het zijn allemaal vakmannen en -vrouwen. Soms een tikkeltje stug, maar ik hou er wel van om die aan het praten te krijgen..." (LvD) Het waterschap is verantwoordelijk voor een gezonde visstand in de binnenwateren. Door een goede waterkwaliteit en inrichtingsmaatregelen zoals natuurvriendelijke oevers en vispassages, verbeteren we de visstand. Ook visserijactiviteiten kunnen een effect hebben op de visstand. Het is voor ons van belang om met visrechthebbenden goede afspraken te maken over het visserijbeheer. De manier waarop het visrecht in het verleden is verhuurd, verschilt per gebied. De komende jaren gaan we het visrecht overal gelijk trekken. Om gezamenlijk te kunnen werken aan een goede visstand is een visplan belangrijk waarin we de doelen en plannen voor de wateren beschrijven en hoe we dit gezamenlijk willen bereiken. We zijn gestart op Tholen en verwachten dat eind 2020 ook in de laatste regio, Walcheren, het nieuwe visbeleid is ingevoerd. (CdP) www.scheldestromen.nl/visrecht groulinfofl - nieu -r— - Scheldestromen winter 2018 Vanaf 1 januari iedere dinsdag na het nieuws op Omroep Zeeland. Regisseur Joska Zinkberg, waterschapper Wouter Quist en cameraman Jannes van Gestel Scheldestromen winter 2018 7

Scheldestromen/de Waterwerker | 2018 | | pagina 4