Getiidenduiker De getijdenduiker is uniek. De dijk en duiker voldoen aan alle wettelijke veiligheidsnormen, maar toch stroomt straks het zeewater tweemaal daags in en uit. Marty den Dekker was als senior projectleider bij het werk betrokken. Hoe het begon De kustversterking was onderdeel van de Zwakke Schakel West-Zeeuws-Vlaanderen. Een van de acht zwakke schakels in de Nederlandse kust. Toen duidelijk werd dat het waterschap hier een dijkversterking moest uitvoeren, wilde de Provincie Zeeland dit graag combineren met de aanleg van een natuurgebied met getijdenwerking. Marty den Dekker: "Ook horecabedrijf Molecaten was geïnteresseerd. De camping Napoleonhoeve werd verkocht aan het waterschap, zodat de kustversterking landwaarts kon plaatsvinden. Het project Waterdunen is volgens mij uniek omdat het een voorbeeld is van hoe overheden en marktpartijen met elkaar kunnen samenwerken." Het natuurgebied zorgt voor een opwaardering van de streek, volgens Marty: "We hebben hier echt 'werk met werk' gemaakt. Het is een integrale aanpak, want alle belangen zijn in dit project verenigd: veiligheid tegen overstromingen, natuur en economie. Voor relatief weinig geld is zowel de kust versterkt, als een mooier landschap gecreëerd. Uit de geulen voor het natuurgebied kwam 2 miljoen kuub klei en zand vrij die we konden gebruiken." Het waterschap moest een veilige dijk bouwen en getijdewerking in het gebied mogelijk maken. Twee zaken die haaks op elkaar staan. Er werd gekozen voor een ingenieuze constructie: een duiker onder de nieuwe dijk die werking van het getij mogelijk maakt, maar als het nodig is, ook hermetisch afgesloten kan worden. Hoe het werkt De duiker is aangelegd ter hoogte van 't Killetje in Breskens en bestaat uit vier kokers van 105 meter lang. Drie worden gebruikt om het zeewater binnen te laten en de vierde buis voert het overtollige polderwater uit het achterliggende gebied af. Om de afvoer van dit water goed te laten verlopen is ook een nieuw gemaal gebouwd. De kokers zijn elk vier meter breed en drie meter hoog en In 2013 legde het waterschap bij de kustversterking Waterdunen een getijdenduiker aan. Hierdoor stroomt er vanaf volgend jaar zeewater het achterliggende natuurgebied van 365 hectare in. Een unieke constructie. De getijdenduiker zorgt voor een veilige dijk mét getijdenwerking. De bouw begon in 2013 en was klaar in 2015. De verwachting is dat de duiker in september 2019 voor het eerst gebruikt wordt om het getij in Waterdunen toe te laten. Scheldestromen winter 2018 door Arjan Goossen

Scheldestromen/de Waterwerker | 2018 | | pagina 5