4 X Amos bijzonder gevonden "Dan ga ik een rondje hardlopen. Dat heb ik ook wel nodig hoor, na zo'n tijd op zee. Je hebt als kapitein veel papierwerk te doen dus ik heb weinig beweging." Wedstrijdje op de brug In het kader van het 'sfeerbeheer' organiseert Barbara wel eens fietswedstrijden op de brug. "We hebben er een hometrainer staan waar ieder van tevoren even op mag trainen. En dan doen we bijvoorbeeld wie de meeste kilometers per minuut rijdt. Ik zorg voor een prijsje en het is gewoon leuk om dat met z'n allen te doen." Op de brug heeft ze ook haar mini- moestuintje. "Ja, ik heb wat potjes met basilicum, komkommer, wat peetjes. En ook een hangplantje, want ik miste groen aan boord." Na zes weken op zee kan ze het groen van de tuin in Aagtekerke weer onderhouden. Lachend: "Mijn vriend houdt er niet zo van dus ik ben allanka blij als de plantjes nog leven als ik thuis kom..." Tot slot: Of ze nog dromen heeft. "Ja, altijd. Ik zou wel wat meer willen reizen. Ontdekken." zaten. Vanaf de brug zag je dat de golven over het dek heen rolden. Die spatten prachtig uit elkaar tegen de spanten. Ik zei nog tegen die kapitein: 'Prachtig he?'" Hij zei: 'Wacht maar tot je eerste stuurman bent.' Nu begrijp ik dat. Als er zeewater in je lading komt, is het gebeurd. Dus in een storm zit je echt wel even in spanning of alles goed dicht zit." Voor de boeg En de romantiek? Ze antwoordt bijna vanzelfsprekend: "Het dierenleven eejZe laat op haar laptop foto's zien van dolfijnen, walvissen, regenbogen en wolkenluchten. "Kijk, hier zijn ze dolfijnen aan het filmen voor de boeg. Ik zie ze vanaf de brug al aankomen. Op de Noordzee zien we bijvoorbeeld witsnuitdolfijnen en bruinvissen en bij de Golf van Biskaje komen ook de walvissen tevoorschijn. We houden ook bij wat we denken te zien." Wijzend op een foto: "We denken dat dit de Noordse vinvis is." Hazenslaapjes Omdat Barbara ook meedraait in de wachtdiensten, verdeelt ze haar tijd tussen de brug en haar hut. "In de zes uur tussen de wachtdiensten moet ik ook douchen en slapen, dus je slaapt niet echt lang achter elkaar. Maar in de andere zes uur kan ik ook wel tijd hebben om even te lezen, ik neem altijd veel tijdschriften mee aan boord." Als ze in een haven liggen om te lossen, heeft ze vaak wel wat tijd om even aan land te gaan. 22 Het originele beeld is geplaatst in 1991 en was gemaakt van hout. Gedurende zestien jaar bleef het beeld staan tot het in 2007 vervangen werd door de huidige bronzen variant. 'Amos' stelt een afgestorven boom voor met in de wig een boos en ietwat verdrietig gezicht. De naam is afgeleid van de gelijknamige Bijbelse profeet die in vroeger tijden de onrechtvaardigen aanklaagde. Amos maakt onderdeel uit van de beeldenketen 'Red de Schelde', waarvan ook exemplaren te vinden zijn in bijvoorbeeld Breskens en Doel. De droeve uitdrukking op het gezicht van Amos staat symbool voor de vervuilde staat van de Schelde. De locatie van het beeld is niet toevallig. Het beeld kijkt niet uit over de Schelde, maar heeft het water in de rug. Voor zich lag het toenmalige slibdepot Hansweert, waarover begin jaren negentig het een en ander te doen was op het gebied van milieuvervuiling. Het beeld is een werk van de in 2017 overleden kunstenaar en pastoor Omer Gielliet. De Bressiaander deed dit in opdracht van de rooms- katholieke parochie en hervormde gemeente in Hansweert. Wie het beeld 'Amos' van veraf bekijkt, zal misschien niet direct de betekenis erachter kunnen begrijpen. Van dichtbij valt er meer af te leiden over het verhaal achter het beeld aan de Westerschelde bij Hansweert. 23 De suikerbietenpulp uit Rusland wordt gelost in Brugge. Geen kleine klus! Scheldestromen lente 2019 door Bas Dingenouts Scheldestromen lente 2019

Scheldestromen/de Waterwerker | 2019 | | pagina 12