Werk aan de weg Nieuwe vispassages Voorjaarsmaai langs wegen We mogen weer stemmen! Onderzoeksopdracht HZ-studenten In april starten we met het maaien van bijna 4.000 kilometer wegbermen. Als grootste wegbeheerder van Zeeland heeft het waterschap de (wettelijke) taak om de wegen in het buitengebied, inclusief de bermen te onderhouden. Verkeersveiligheid heeft de allerhoogste prioriteit. Alle bermen maaien we minimaal één keer per jaar. Bermen langs drukke wegen en onoverzichtelijke kruispunten maaien we vaker en ook als allereerste. In verband met mogelijk aanwezige natuurwaarden maaien we alleen de eerste twee meter direct naast de weg. Bij onoverzichtelijke kruispunten en bermen met flinke distelgroei maaien we breder. Door het maaien zijn obstakels in de berm beter te zien en kunnen voertuigen op smalle polderwegen veiliger uitwijken. (CdP) Het waterschap gebruikt de nieuwe 'Nereda' zuiverings technologie op de pas verbouwde rioolwaterzuivering in Breskens. Daarbij zuiveren aerobe bacteriën het afvalwater. Zo wordt het afvalwater (het effluent) nóg schoner. Dagelijks bestuurder Gert van Kralingen: "We zoeken altijd naar innovatieve ideeën. En ik wil de nieuwste techniek verbinden met de jonge hoogopgeleide technici van de toekomst." Daarom vroegen we HZ- studenten te zoeken naar desinfectietechnieken die nodig zijn om hergebruik van effluent mogelijk te maken in de landbouw. Dit was een onderzoeksopdracht voor de opleiding Aquatische Ecotechnologie. De studenten werkten met echt afvalwater van de zuivering. Conclusie: er is nog veel verder onderzoek nodig om dit mogelijk te maken." (JvB) Op woensdag 20 maart kunt u naar de stembus. U mag twee keer uw stem uitbrengen. Eén keer voor Provinciale Staten en één keer voor het waterschapsbestuur. Kiest het nieuwe bestuur meer voor recreatie of juist meer voor de natuur? Of is het voldoende om alleen het hoognodige waterschapswerk te doen zodat u gewoon droge voeten houdt? Het waterschap doet veel voor u. En hoe dat gebeurt, daar heeft u invloed op. Kies daarom voor een nieuw bestuur. Weet u niet goed op welke partij u moet stemmen? Vul dan de digitale stemhulp in op scheldestromen.mijnstem.nl. (DS) Wie op Walcheren woont, heeft het vast wel gemerkt: aan de Middelburgseweg en Walcherseweg werd de afgelopen maanden gewerkt. Fietspaden werden verbreed, bomen en struiken onderhouden en er zijn nieuwe kabels en drinkwaterleidingen aangelegd. Het waterschap, De Netwerkgroep (DNWG) en de gemeente Veere pakten de werkzaamheden aan deze weg gezamenlijk aan, om de overlast te beperken. Omgevingsmanager Korine Hengst: "Het is een uitdaging voor de partijen om het verkeer op deze drukke route in goede banen te leiden. Dagelijks rijden er namelijk ruim 4600 motorvoertuigen en 1850 fietsers/brommers. Daarnaast is het belangrijk dat bedrijven langs de route bereikbaar blijven. De veiligheid van weggebruikers staat altijd voorop. Zo besloten we samen met aannemer KWS om fietsers niet meer langs de werkzaamheden te laten rijden, maar toch om te leiden." We doen er alles aan om de weg met Pasen weer open te laten gaan. (ME) Vistellingen hebben aangetoond dat bij gemaal De Noord op Tholen veel vissen vanuit de Oosterschelde de polder in willen. In april starten we daarom met de aanleg van een vispassage. Veel vissen trekken van nature om zich voort te planten. De trek wordt steeds moeilijker door waterkunstwerken als stuwen en gemalen die de waterstand in de polders regelen. Deze kunstwerken blokkeren de weg naar het binnenwater. Om de vispopulatie in de polders toch op peil te houden zijn maatregelen zoals vispassages noodzakelijk. Vispassages leggen we naast of dicht in de buurt van een gemaal aan. Het zoete of brakke polderwater dient als lokstroom voor de vissen om het achterland in te trekken. Dit jaar leggen we vijf aalgoten aan op diverse plekken in de Zak van Zuid- Beveland: Monsterweg, Vaathoekweg, Hooglandsedijk,'s-Heerenhoeksedijk en Schoondijksedijk. Verder onderzoeken we de mogelijkheid voor de aanleg van een vispassage bij het monumentale gemaal De Piet bij Wolphaartsdijk. (CdP) nieuw Ti,*- Jv Zuiveringstechnoloog Jo Nieuwlands jureert de presentaties. Scheldestromen lente 2019 Glasaal (zo doorzichtig als glas) zwemt vanuit de Sargassozee naar de Europese kust. Scheldestromen lente 2019

Scheldestromen/de Waterwerker | 2019 | | pagina 4