achter de Een vlucht E "Het mooiste vak ter wereld" Het ondiepe zoute water langs Zeelands rand is het leefgebied van zeevogels en zeezoogdieren. Deze Zeeuwen krijgen aandacht van Rijkswaterstaat en de Provincie, die samen de natte delta-natuur beheren. Om ze te tellen stijgt regelmatig een klein vliegtuig op vanaf vliegveld Midden-Zeeland. 16 Aan boord: vlieger Peter Reijnhout (55) en bioloog Pim Wolf (53). Uw verslaggever - vroeger nogal van de klimbomen en vergezichten - mocht een keertje mee. Vanochtend was ik een tikje bezorgd voor luchtziekte. Ik stak een kotszakje bij me. Na opstijgen vervliegen zulke zorgen meteen. Ik zit voorin, naast Peter, in de piepkleine cabine. Achter ons zit Pim, op een tweezitsbankje van het linker- naar het rechterraampje schuivend, verrekijkend, noterend. Voor me: dashboard, tweede stuurknuppel, bewegend als door spookhanden bestuurd. Overal afblijven! Vaste prik De telvlucht volgt een serie zandplaten, vaste prik is dat. De gezagvoerder is vaak de eerste die plukjes zeehonden ziet. Daaroverheen cirkelt en zwenkt hij; Pim legt het vast. Behalve naar zeehonden kijkt Pim uit naar zwarte zee-eenden. Hun aanwezigheid zegt wat over de plaatselijke schelpenbanken, en dat zegt weer iets over de ecologische gezondheid van de delta. Laagvliegers Tellingen van de zeehonden betreffen alleen de exemplaren op zandplaten. Zwemmende dieren herkent men moeilijk. Peter en Pim wisselen plaatsnamen uit: Galgeplaat, Krabbengat, Bollen van het Nieuwe Zand. Mijn oriëntatie is steeds zoek, tot ik een wijzerplaatje ontdek met een vliegtuigje en een windroos: aha, we vliegen westwaarts! Er hangt sluierbewolking maar recht naar beneden hebben we goed zicht. We vliegen op 300 meter hoogte boven land, boven water op zo'n 170 meter. Ruim boven de windmolens; laag genoeg voor Pim om laagvliegende vogels te herkennen. Peter speurt voortdurend de hemel af: "Ik wil niet verrast worden door ander vliegverkeer." Via zijn koptelefoon beluistert hij een handvol stemmen verspreid boven de Noordzee, die om de beurt spaarzaam woordjes wisselen met de verkeersleiding. Te veel om te tellen Even later hebben we een flinke groep zeehonden in het vizier. Te veel om te tellen. Peter brengt ons in een positie met overzicht en Pim neemt een foto. Pim: "Ik noteer het fotonummer op mijn papieren kaart. Dan kan ik later rustig tellen en de locatie uit mijn fototoestel aflezen." Pim legt uit wat we zien: "De zeehonden komen voor in twee soorten. De 'gewone zeehond' is Faunavluchten door Piet-Hein Nelissen Scheldestromen lente 2019 zeebeesten Het ecologisch onderzoeks- en adviesbureau Deltamilieu monitort zeehonden en zeevogels in het Zeeuwse deltagebied en de Noordzee. Het doet dit in kleine vliegtuigen van Zeelandair BV. Deze vlucht was op 27 november 2018, met een eenmotorige Cessna C172 (actieradius: 1100 kilometer, dat is circa 6,5 vlieguren). Per jaar worden ongeveer 14 observatie- en telvluchten uitgevoerd. Scheldestromen lente 2019

Scheldestromen/de Waterwerker | 2019 | | pagina 9