voor Landmetersweg Maak kennis met Cornelis Goliath die als 17-jarige aan boord gaat van een schip van de West-Indische Compagnie. Het is dan 1634 en Nederland probeert delen van Brazilië te veroveren. Goliath was niet zomaar een scheepsjongen, hij was een talentvol kartograaf. Hij maakte er zijn eerste overzichtstekening van de kust bij Cabedelo, compleet met forten, kwartieren en magazjnen. Ongekend gedetailleerd en perfect op schaal", vertelt Ija Mostert van het Zeeuws Archief. Hij verdiepte zich in het leven van deze - later - beroemde kaartenmaker. Cartograaf Erik Diemer (46) is onder de indruk. "Vroeger waren ze niet zo goed in het schatten van afstanden, maar wel in het berekenen van hoeken. Het is ongelofelijk knap dat je zonder blik van bovenaf zoiets kunt maken." Erik werkt als cartograaf bij het waterschap. Hij maakt ook kaarten, alleen zien die er totaal anders uit. Niet mooi op papier, maar functioneel en digitaal. "Dat heeft te maken met het doel. Wij werken op digitale kaarten de situatie bij zoals het werkelijk is. Als we een fietspad aanleggen of een sloot verbreden, verandert de omgeving. Dat moeten we bijwerken. Alle gegevens moeten kloppen omdat we ermee rekenen en analyseren. We maken er voorspellingen mee om te kunnen inschatten waar bijvoorbeeld wateroverlast kan optreden of hoe breed een sloot moet zijn." Goliath had in die tijd andere doelen en zorgen. Hij is meerdere keren gevangen genomen of gekaapt. Zelfs vanuit zijn gevangenschap presteerde hij het om de plaats Algiers in kaart te brengen en hiervan te rapporteren aan Johan Maurits, gouverneur van Nederland-Brazilië. Hij wordt uiteindelijk vrijgelaten en is in 1643 terug in Nederland waar hij trouwt met de Zeeuwse Margareta Droochbroots. Goliath wordt niet veel later kapitein van het schip de Oranjeboom en vertrekt opnieuw naar Brazilië. Na zijn avonturen vestigt hij zich met zijn gezin in Oostkapelle. Hij krijgt diverse belangrijke functies, zoals secretaris van Oostkapelle en baljuw van Domburg. Een druk man - die tussendoor nog even een plattegrond van Domburg maakt - en in 1655 in dienst treedt bij de Polder Walcheren, het waterschap. Hij werd er 'hevenaar', noem het de voorloper van de landmeter. Hij bracht het grondgebied van Walcheren in kaart. Hij liep van perceel naar perceel en noteerde De kunst van het landmeten en kaarten maken is al eeuwenoud. Waar het in de 17" eeuw belangrijk was om te weten waar vaarroutes lagen, zijn gegevens over land en water vandaag de dag nog steeds van cruciaal belang voor het waterschapswerk. 9 Het geografisch middelpunt ligt in de Onze Lieve Vrouwetoren in Amersfoort. Van daaruit was Nederland opgedeeld in vier kwadranten. Omdat er veel fouten werden gemaakt met negatieve en positieve coördinaten is het geografisch middelpunt verplaatst naar een regio boven Parijs. Daardoor valt Nederland nu geheel in het positieve kwadrant. Scheldestromen zomer 2019 door Linda van Dijke Scheldestromen zomer 2019

Scheldestromen/de Waterwerker | 2019 | | pagina 5