peilboot 'Dan, waar beschermd door s toelacht veld én bosch en tuin' s Lu a li Ook een gastles op school? Kastjes Nieuw dagelijks bestuur Uitslag prijsvraag perceelgroottes en eigenaren, aan de hand waarvan de belasting werd geheven. Landmeter Paul van 't Westeinde (51) kijkt bijna jaloers: "Wauw, die man had een prachtige job, die deed alles zelf! En hij was eigenlijk voorloper van ons huidige GIS (Geografisch Informatie Systeem). Daarin koppelen we nu ook geografische percelen aan eigenaren." Net als Goliath loopt landmeter Paul ook door het gebied. "Mijn gps-stok gebruik ik het meest. Die maakt rechtstreeks contact met de satelliet. Zo win ik gegevens in over waar de sloot begint, op welke hoogte een duiker ligt of waar de bomenrij begint." Met de gegevens die Paul buiten inwint, gaan Erik en andere collega's verder. Goliath komt ondertussen in zwaar weer. Onderzoeker Ija Mostert: In die periode waren er sowieso veel problemen met grootgrondbezitters in Walcheren. Die wilden meer zeggenschap in het polderbestuur en er waren zelfs vechtpartijen.." Als Goliath op 28 september 1656 te paard van Middelburg naar Oostkapelle rijdt, wordt hij aangevallen door twee mannen. Goliath pakt zijn rapier (soort zwaard) en steekt een van de twee dood. Hij wordt uit zijn ambt en uit de kerk gezet en vlucht naar Middelburg in afwachting van zijn vonnis. In Middelburg maakt hij een - nu zeer beroemde - kaart van de binnenstad. Mostert: "In een half jaar maakt hij deze perfect gedetailleerde kaart. Zonder steekpartij, zou die er niet geweest zijn." Zijn vonnis wordt uitgesteld en hij moet Walcheren verlaten. Hij vertrekt opnieuw naar het westen. Hij sticht er een kolonie om aan de grote vraag naar suiker te voldoen. Uiteindelijk wordt Goliath vrijgesproken omdat hij handelde uit noodweer. Of hij die uitspraak zelf nog heeft meegekregen is maar de vraag. Er kwam bericht van Indianen dat hij was overleden. Hij werd maar 43 jaar. Paul kijkt inmiddels wat minder jaloers naar zijn 'voorganger'. "Ik heb enorm veel vrijheid in mijn werk, kan zelf bepalen of ik om 6.00 of 7.00 uur wil beginnen en kan mijn eigen werk indelen." De uitvoering van zijn werk is ook aanzienlijk minder gevaarlijk, maar niet minder belangrijk. Nauwkeurig werken is een eigenschap die beide heren behoedt voor grote fouten. Paul: "Als ik iets verkeerd inmeet, wordt er een weg verkeerd aangelegd of rekenen we met verkeerde gegevens." Als Goliath een fout maakte, liep er een schip vast of nog erger: kwamen ze in handen van de vijand terecht... Met dank aan Ilja Mostert. De tentoonstelling 'De negen levens van Cornelis Goliath' is nog tot 5 oktober 2019 gratis te bezoeken in het Zeeuws Archief. inzendingen welkom: communicatie@scheldestromen.nl Wat wij kunnen bieden: een leuke en leerzame gastles in de klas, geschikt voor groep 7 en 8 van de basisschool en voor de onderbouw van de middelbare school. De les duurt 1,5 uur en is interactief. Ook kan de klas op excursie naar een rioolwaterzuivering van het waterschap. Nieuw in ons aanbod voor de onderbouw van middelbare scholen is de democratiegame. Meer informatie? www.scheldestromen.nl/ educatie Ik heb een vraag over de kastjes die in de bomen hangen bij het nieuwe, verbrede fietspad bij Dishoek. Waarvoor dienen die? Lia Sterkenburg, Koudekerke Dit zijn vleermuiskastenDe zieke bomen langs het fietspad, vooral essen, boden een slaapgelegenheid in voorjaar, zomer en najaar. De vleermuizen slapen overdag in gaten en scheuren in bomen Na het rooien van die bomen hebben we gezorgd voor vervangende slaapplaatsen. Schijnt prima te werken. Derde en vierde zin uit het Zeeuws volkslied Sinds 6 juni vormen Luc Mangnus (Ongebouwd ZLTO), Gert van Kralingen (SGP), Marien Weststrate (PvZ), Denis Steijaert (CDA) en Philipp Keller (Bedrijven VNO/NCW) ons nieuw dagelijks bestuur. Zij bouwen nu aan een breed gedragen waterschapsakkoord. Uitgangspunten hiervoor zijn: kerntaken voorop, een ambitieuze en innovatieve aanpak en een realistische en bedrijfsmatige insteek. In onze uitgave van september vertellen zij hier meer over. Er deden maar liefst 307 mensen mee met de prijsvraag om een naam te bedenken voor de nieuwe peilboot. De naam is 'Scheldestroom' geworden. De vier inzenders van deze naam krijgen een presentje en mogen meevaren als de boot klaar is. tv' a'j- t J y 11 Naast: De beroemde Goliath-kaart van de binnenstad van Middelburg. Linksonder: Erik werkt met 3D-bril op de kaarten bij. Rechtsonder: Paul komt overal. Scheldestromen zomer 2019 redactie: Joséphine van Belzen dPM Scheldestromen zomer 2019

Scheldestromen/de Waterwerker | 2019 | | pagina 6