Programmatische Aanpak Stikstof (PAS)Om achteruitgang van natuurwaarden tegen te gaan is vegetatie en de voedselrijke toplaag verwijderd en wordt verstuiving gestimuleerd. Veiligheid blijft voor het waterschap uiteraard voorop staan. Daarom is er afgesproken tot hoe diep de kerven mogen uitstuiven. Zand erover! Onder sommige stukken duin zit een complete dijk verstopt. Dit is bijvoorbeeld het geval bij het stuk tussen Vlissingen en Westduin. Jelle-Jan: "In principe ligt er een dijk met een laagje zand erover. Zo past het beter in de omgeving. Op andere plaatsen, zoals bij het Sophiastrand bij Kamperland, heeft de duin de waterkerende functie overgenomen van de dijk. De dijk die daar verborgen ligt onder het zand geeft extra veiligheid." Klimaatduin Bij Waterdunen aan de Zeeuws- Vlaamse kust bij Groede spreken we over een klimaatduin. Bij de aanleg van Waterdunen kwam er veel grond vrij, dit is verwerkt in de kustversterking. Zo ontstond er een duingebied van 300 meter breed dat wel tot 200 jaar mee kan gaan. Normaal worden dijken ontworpen voor 50 tot 100 jaar. Klimaatbestendig dus! Zo zie je, de duinen van Walcheren zijn het hoogst (Zoutelande), op Schouwen het breedst en op Zeeuws-Vlaanderen het nieuwst. Maar wat ze allemaal delen: ze zijn onmisbaar voor onze veiligheid. Met dank aan wind, zand én het feit dat u netjes op de paden blijft. wordt vanzelf weer groen doordat er planten gaan groeien. Ook planten we schermen van wilgentenen tegen het verstuiven." Kerven Op sommige plaatsen zijn de duinen zo breed dat we meer natuurlijke dynamiek kunnen toestaan. Op de kop van Schouwen zijn twee kerven in de eerste duinenrij aangebracht, zodat zand vanaf het strand landinwaarts kan stuiven. Het is een proef vanuit de provincie Zeeland met andere partijen. De Kop van Schouwen is namelijk aangemerkt als gebied onder de Afslag in de duinen De hoeveelheid zand bepaalt voor een groot gedeelte de veiligheid. Toch kan er na een flinke storm heel wat zand zijn weggeslagen. Samantha: "Dat hoort erbij en is niet erg. Het zand verdwijnt niet maar wordt tijdelijk bewaard op het stuk strand onder water. Via de wind wordt het weer in de duinen geblazen." Toch houdt het waterschap de hoogte en breedte in de gaten. Onze kantonniers zorgen voor de 'dagelijkse' inspecties, terwijl het team van Jelle-Jan en Samantha zich met de langere termijn bezighoudt. Samantha: "Eens in de twaalf jaar toetsen we de veiligheid van de duinen voor de wettelijke beoordeling. Dan berekenen we hoeveel duin er wegslaat bij een superstorm. Bijvoorbeeld een storm die eens in de 3.000 jaar kan voorkomen. We maken gebruik van profielmetingen van Rijkswaterstaat en metingen van onze eigen peilboot. Omdat duinen erg dynamisch zijn kijken we naar de afgelopen 15 jaar." 22 Scheldestromen winter 2019 Naast: Jelle-Jan en Samantha berekenen de veiligheid van de duinen. Midden: Duinafslag vormt geen gevaar voor de veiligheid. Onder: Adri Simonse plant het supersterke helmgras.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2019 | | pagina 22