Klaar voor de bouwvak? HET WATER DOOR GRONDEN in de steigers ioolgemaai en draaien s de bouwf kwel brak Xylem (aanpassing gemeentelijke gemalen) zand kreekru veenlagen Op mijn vraag of alles volgens plan verloopt, antwoordt projectleider Gerrit Mouthaan: "Niet echt. In de planning hadden we rekening gehouden met een leveringstijd van 12 weken voor de windketel. Dat bleek helaas 25 weken te zijn." Gerrit: "Dit rioolgemaal heeft te weinig capaciteit. Capaciteit die wordt gedraaid met twee pompen. Als er een pomp in storing valt, ben je de helft van je capaciteit kwijt. Kwetsbaar want al het rioolwater van de stad Zierikzee komt hier. Dat wordt aangevoerd door zes gemeentelijke gemalen." "Het nieuwe gemaal heeft een grotere pomp en een zelfde (grote) reservepomp. Het is een opjaaggemaal en pompt het afvalwater direct verder naar de zuivering. Om dit gemaal te kunnen bouwen is met de gemeente Schouwen-Duiveland overleg gevoerd en moest de besturing van de gemeentelijke gemalen aangepast worden. Door deze samenwerking wordt nu een hoop energie bespaard." "Het eerste plan was het nieuwe gemaal aan de oostzijde te bouwen. Maar helaas, de buurman liet weten bezwaar te maken. Wij gingen terug naar de tekentafel. Ook het sondering- en bodemonderzoek kon opnieuw. Aan de westzijde is het wel krapper, maar door extra grond te huren en een gedeelte van het gemaal te zagen, konden we toch een damwandkuip zetten. Want het oude gemaal moet tijdens de bouw natuurlijk gewoon blijven werken." En die windketel. Wat is dat nu precies? Gerrit: "Een windketel is een verticaal geplaatst, langwerpig vat en vangt het verschil in waterdruk op. Dat is nodig omdat die zes gemeentelijke gemalen allemaal een verschillende capaciteit hebben. Dus een wezenlijk onderdeel van dit gemaal. Toen we hoorden van de levertijd, moesten we de planning weer omgooien. En nu hoor ik dat de levertijd 14 weken is..." zout Zierikzee door Rudy Visser Rioolgemaal Zierikzee Uitvoering: februari - augustus 2020 Totale kosten: 1,6 miljoen Van der Straaten (civiele- en bouwkundige werken) Croonwolter&Dros (besturingstechniek en visualisatie) Paree BV (elektrotechnische installaties) Van der Linden pomptechniek (werktuigbouwkundige installatie) Vormt een soort filter waar het water doorheen loopt. Op (hoge) cggen is zand een ideale ondergrond voor het laten ontstaan van een zoet-waterbel in de ondergrond. Gebieden met veenlagen in de ondergrond zijn kwetsbaar bij droogte. Wanneer veenlagen meer aan de oppervlakte liggen, kunnen ze bij droogte inklinken. Hierdoor kan bodemdaling ontstaan, dit is onomkeerbaar. Daarom moet veen altijd nat blijven. Scheldestromen zomer 2020 klei zand veen Zeeland is omringd door water. En toch is droogte ook in Zeeland een probleem. Hoe kan dat? De meeste planten en gewassen hebben zoet water nodig om te groeien. Het water in de Scheldes is zout. De locatie, hoogte en grondsoort bepalen of het oppervlaktewater uiteindelijk zoet, zout of brak (mengsel van zoet en zout) is. Deze variatie kenmerkt ons complexe Zeeuwse waterbeheer. Aan de ene kant van de dijk drukt het zeewater op het grondwater, aan de andere geeft het oppervlaktewater tegendruk. Hoe lager de gronden, hoe minder tegendruk. Bij een lage tegendruk sijpelt er zout water naar het grond- en oppervlaktewater. Dat noemen we zoute kwel. Iedere grondsoort reageert anders op het indringende zoet zoute water het Klei Stugge grondsoort dat water lang vast houdt. Werkt als een spons, neemt water langzaam op en geeft langzaam weer afi. is voedselrijk en geschikt voor planten.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2020 | | pagina 10