w "Ik kom iedere maand naar Baarsdorp en Sinoutskerke 16 Als iemand een jaar of vijf geleden tegen Dries van Huykelom van de Pas had gezegd dat hij ooit nog eens (waarnemend) ambachtsheer zou worden, had hij verbaasd opgekeken. Anno 2020 is het toch het geval. De heerlijkheid Baarsdorp en Sinoutskerke, twee gehuchten bij Goes, zijn sinds 2017 volledig verworven door de familie Van Huykelom van de Pas. De moeder van Dries is de ambachtsvrouwe van de heerlijkheid. Omdat ze wat minder ter been is, neemt zoonlief een groot deel van de werkzaamheden op zich. De termen 'heerlijkheid' en 'ambachtsheer' zullen wellicht de nodige vraagtekens opleveren bij de gemiddelde Zeeuw. Dries van Huykelom van de Pas geeft met alle liefde uitleg. "Bij een heerlijkheid denken veel mensen aan enorme landgoederen. Dat is in de praktijk vaak niet het geval, zo ook bij ons. We hebben een stukje grond in ons bezit, maar het voornaamste bezit zijn de eeuwenoude rechten die aan de heerlijkheid verbonden zijn. Hierbij moet je denken aan het recht op schapendrift, visrecht en plantrecht. Als ambachtsheer ben je, onder andere, verantwoordelijk voor de uitoefening van deze rechten." Heerlijk duurt het langst "Onze familie was al lange tijd een van de eigenaren van de heerlijkheid. In 2017 kreeg mijn moeder de kans het resterende deel te bemachtigen dat nog niet in onze familie was. Ik kende het fenomeen wel, maar pas op dat moment kwam ik er voor het eerst mee in aanraking." In het dagelijks leven is Dries werkzaam als jurist in zijn woonplaats Amsterdam. Gedurende zijn leven heeft hij in meerdere plaatsen in Nederland gewoond, maar nooit in Zeeland. Een sterke verbondenheid met de regio is echter duidelijk aanwezig. "Ik kom sowieso iedere maand naar Baarsdorp en Sinoutskerke. Iedere week ben ik al gauw een uur of vijf bezig met de heerlijkheid. Mijn moeder en ik doen er alles aan om zo goed mogelijk te zorgen voor datgene dat we geërfd hebben. Als je er niks mee doet, dan sterft het langzaamaan uit. In de afgelopen jaren zijn er al veel heerlijkheden daardoor verdwenen. We willen niks liever dan iets toevoegen aan die prachtige streek en de historie zo goed mogelijk behouden." Ambachtsvrouw De moeder van Dries voelt eveneens een sterke betrokkenheid met het gebied. Als klein meisje kwam ze al regelmatig in Zuid-Beveland. "Ik heb er veel prettige herinneringen aan. Zo herinner ik me nog levendig dat ik met mijn ouders in Sinoutskerke een kopje koffie dronk bij een aardige, oude mevrouw en dat ik mij in Baarsdorp tegoed deed aan allerlei heerlijke vruchten die ik van een boer had gekregen. De bloemen, de geuren, de mensen en het landschap, het is me allemaal goed bijgebleven. Ik zie mijzelf als een klein tandwiel in een grote klok die de eeuwen af telt. Het is mijn taak om ervoor te zorgen dat de heerlijke rechten die er nog zijn, worden doorgegeven aan een volgende generatie." "De Poel herbergt veel natuurschoon en heeft een buitengewoon interessante geschiedenis. Daar mag wat mij betreft dan ook meer aandacht voor komen. Onze werkzaamheden zijn daar ook op gericht. In die zin zien we de heerlijkheid ook meer als dienstdoend aan het gebied, in plaats van andersom. Ik probeer daarom, samen met mijn zoon, om een uniek stukje geschiedenis te bewaren op een manier waar anderen ook wat aan hebben." Het moge duidelijk zijn, de familie Van Huykelom van de Pas is niet van zins de heerlijkheid aan haar lot over te laten. Op welke manier de heerlijkheid kan bijdragen aan het gebied, is een bijzonder actueel thema. Dries is bezig met het opzetten van een denktank. "We laten de mensen graag meedenken en zijn dan ook op zoek naar vrijwilligers. In de ideale wereld worden we op den duur een kleine vrijwilligersorganisatie, die het gebied promoot en activiteiten organiseert. Denk bijvoorbeeld aan een landmarkt of activiteiten met dieren. Om het recht op schapendrift uit te oefenen, hebben we bijvoorbeeld laatst de schapen over de dijken in het gebied laten lopen. Als je toch zag hoeveel mensen van hun fiets afstapten om te kijken, prachtig om te zien." 17 ambachtsheer te zijn Scheldestromen zomer 2020 door Bas Dingenouts U «WW - Scheldestromen zomer 2020

Scheldestromen/de Waterwerker | 2020 | | pagina 9