mee na Prachtig gelegen op de Oosterscheldedijk staat een gebouwtje dat de tand des tijds al bijna een eeuw lang doorstaat. Het voormalig dijkwachtershuisje bij Wissenkerke op Noord-Beveland mag dan ook gerust iconisch genoemd worden. Met de opening door dijkgraaf Toine Poppelaars werd het dijkhuisje in september 2016 officieel in gebruik genomen. Een beetje kort voor een gebouw dat de tand des tijds heeft doorstaan denkt u? Het gebouw zelf staat er al bijna een eeuw lang, sinds 1925. Een jaar of vijf geleden werd echter besloten om het huisje in te richten als informatiepunt, een initiatief van Nationaal Park Oosterschelde in samenwerking met Scheldestromen. Concreet houdt dit in dat er op de luiken van het huisje panelen geplaatst zijn, die aangeven wat er in de omgeving allemaal te beleven is. Ziet u de vlag uithangen bij het huisje, dan betekent het dat er gidsen van het Nationaal Park aanwezig zijn. Tot zover voorlopig de huidige staat van het huisje. Calamiteuze polder Zoals gezegd gaat er een geschiedenis van bijna honderd jaar schuil achter het gebouw. In de originele vorm is het huisje gebouwd om dienst te doen als kantoor voor de dijkbaas van de calamiteuze Vlietepolder. Zogenaamde calamiteuze polders kwamen in vroeger tijden veel voor in Zeeland. Wanneer een specifieke polder niet in staat was om zelfstandig de kosten te dragen voor zeewering en oeververdediging kon deze calamiteus verklaard worden. Dit betekende in de praktijk dat er een waterschap werd opgericht, speciaal voor deze ene polder. Het Rijk droeg met regelingen bij aan het dekken van de kosten voor de zeewering. Tot ver in de jaren '70 van de vorige eeuw hield deze wet uit 1870 uiteindelijk stand. Oorspronkelijk lag er op de zeedijk een aparte woning voor de dijkbaas. Bij een dijkval in 1889 zijn de dijk en dus ook de woning echter verloren gegaan. In 1890 is er een nieuwe dijk aangelegd. Omdat men het destijds niet verantwoord vond om een nieuwe woning te plaatsen, is besloten het dijkwachtershuisje annex kantoortje te plaatsen. Uiteindelijk gebeurde dit wel pas meer dan dertig jaar later. Mee naar het keetje Iemand die nog veel warme herinneringen heeft aan het oorspronkelijke doel van het huisje is Aartje Krijger uit Zuidhorn in de provincie Groningen. Als kleindochter van een van de voormalige dijkbazen, Jan Leendert Krijger, is ze in de jaren vijftig menigmaal op bezoek geweest in het huisje. "Ik zat laatst naar oude foto's te zoeken en stuitte toen op een aantal prachtige oude foto's en tekeningen van het huisje. In de jaren vijftig, toen mijn opa 20 21 door Bas Dingenouts Dijkhuis 1836-1889. Tekening gemaakt door J.M. Krijger. Ernaast dijkbaas Pieter Krijger (1851-1914). Scheldestromen herfst 2020 Scheldestromen herfst 2020

Scheldestromen/de Waterwerker | 2020 | | pagina 11