Alleen Demeter is er nog de dijkbazen. Een functie had het dijkwachtershuisje absoluut nog wel. Door zijn ligging was het de ideale locatie als dijkwachtpost. Door Rijkswaterstaat is op den duur een zogenaamde automatische peilschrijver geïnstalleerd. Dit is een apparaat waarbij een klok een rol papier draaide, waartegen een pennetje rustte. Het apparaat was met het getij op de Oosterschelde verbonden door middel van een buis. Het pennetje zette vervolgens een inktlijn op papier, waarmee het getij kon worden afgelezen. Nog tot ver in de vorige eeuw was het voor de dienstdoende kantonnier van het gebied een zo goed als dagelijkse taak om het papier en de inkt van de peilschrijver te verversen. Vlakbij het huisje stond onder andere nog een stenen keet, waar geschaft kon worden. In de winter werd deze gestookt met zogenaamde perkoenpalen. Zoals een voormalig kantonnier verklaarde was "de mengeling van verbrande perkoenpalen met die van zware shag" een geur die voor altijd aan deze keet gelinkt zal worden. Wie het huisje tegenwoordig wil bezoeken, kan dit doen tussen 11 en 16 uur. Zoals gezegd, hangt de vlag uit, dan is er een gids aanwezig. Samen met deze gids kan op ontdekkingstocht in en rond het huisje gegaan worden. Een absolute aanrader voor iedereen die interesse heeft in dit mooie stukje Zeeuwse geschiedenis. Perkoenpalen met shag Met het opgaan van kleine waterschapjes als die van de Vlietepolder in grotere waterschappen, verdwenen ook al met pensioen was, nam hij me regelmatig mee naar het 'keetje', zoals hij het noemde. Mijn opa was dijkbaas geworden, nadat hij het over had genomen van zijn vader Pieter. Het gezin van mijn opa woonde in een dijkhuis, dat in 1889 werd verzwolgen door een dijkval. Gelukkig was de hele familie, met in totaal zeven kinderen, op dat moment niet in het huis. Mijn opa was het oudste kind en nam zodoende het stokje over. Tijdens mijn logeerpartijtjes bij opa en oma ging ik maar al te graag met opa mee naar het keetje. Uiteraard snapte ik niet goed wat hij precies deed en waar hij met mensen over sprak. Achteraf besef ik me dat dit toch wel erg speciaal was, te meer omdat er maar weinig huisjes overeind zijn gebleven in Nederland. Door het ophogen van de dijken en verzwaren van dijken in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw verdwenen bijna al dit soort huisjes. Dat die van Wissenkerke er nog staat vind ik dan ook erg bijzonder. Ook al woon ik in het hoge noorden, heb ik nog altijd een speciale band met het gebied. Door het kijken naar de foto's en tekeningen van soms meer dan honderd jaar oud, ga ik weer even terug in de tijd." 22 Demeter, godin van de landbouw, kijkt uit over de Langeviele van Ellewoutsdijk. Het herinnert ons aan de innige band tussen de familie Van Hattum en het dorp. Jan Christiaan van Hattum, zoon van een Sliedrechtse griendwerkaannemer, kwam in 1860 naar Ellewoutsdijk op zoek naar ervaren dijkwerkers. De jongeman werd op slag verliefd op het dorp én op Frederika Prümers. Ze trouwden in 1862. Hun familiebedrijf stond aan de wieg van het huidige Van Hattum en Blankevoort, actief in waterwerken en waterzuiveringen, en groeide snel. Er werden grote dijk- en baggerwerken aangenomen voor het Panamakanaal, de Zuiderzeewerken en de Zeelandbrug. Van Hattum werd ambachtsheer van het dorp en realiseerde er een tot de verbeelding sprekend buitenverblijf; het landgoed Zorgvliet. In de volksmond werd dit buitenissige witgepleisterde gebouw met zijn torentjes "Het Suikerpaleis" genoemd. Tegenover het 'paleis' werd een park aangelegd met vijvers, volières, kassencomplex, jachttoren en een beeldentuin. Het dorp werd regelmatig gesteund bij onder andere de bouw van een school, elektrische verlichting voor de kerk en een eigen gemeenschapshuis: het Van Hattumhuis. Dit gebouw in de Van Hattumstraat heeft nog steeds die functie maar Zorgvliet werd tijdens de Slag om de Schelde totaal verwoest. Als laatste stille getuige houdt Demeter er de wacht. 23 Foto's uit de privécollectie van mevrouw Krijger. Met onderaan een dijkval op 3 oktober 1933 in de Nieuw Noord-bevelandpolder. Mijn vader schrijft achterop de foto: 'Het water dat bij vloed de inlaag binnenstroomt, stroomt daar bij eb weder uit waardoor groote geulen of kreken ontstaan, welke op verscheidene plaatsen door watervallen worden onderbroken, zooals op de achtergrond is te zien.' Scheldestromen herfst 2020 Ellewoutsdijk door Jaap van Liere Scheldestromen herfst 2020

Scheldestromen/de Waterwerker | 2020 | | pagina 12