Slik verstandig Het zonnetje op de dijk Wat heeft het waterschap met de marinierskazerne? De ene boom is de andere niet modder Een derde meer water Dijkgraaf Toine Poppelaars krijgt deze vraag vaker: "De marinierskazerne zou naast onze rioolwater zuivering komen. We hebben zes hectare grond beschikbaar gesteld, ons gronddepot verplaatst en de wegen aangepast. Die kosten wilden we terug krijgen, dat is gelukt." Het waterschap is blij met het brede pakket aan maatregelen. "Door het Delta Kennis Centrum komen er meer wateropleidingen in Zeeland. We hopen dat die studenten in Zeeland blijven en bijvoorbeeld bij ons komen werken. Daarnaast komt er onderzoek naar voor ons belangrijke thema's zoals droogte, zoetwater, zeespiegelstijging en verzilting. Dat biedt kansen, zeker voor de langere termijn is onderzoek hard nodig." (LvD) Waar stichting Tuin van Zeeland en het waterschap ooit tegenover elkaar stonden, roemt Frans Jonkers van 'de Tuin' de samenwerking zelfs. "Wij vinden het sterk dat het waterschap zo open met ons communiceert." Langs waterschapswegen staan duizenden bomen en struiken waar jaarlijks onderhoud aan nodig is. Ook rooien hoort daar ook bij. Sven Sandifort van het waterschap: "Dat vindt niemand leuk. Maar we kunnen wel overleggen met anderen en kijken of het beter kan. Dat doen we door voor het seizoen een rondje te doen met partijen. Jonkers: "Als bomen ziek zijn, is dat duidelijk. Maar of nu echt elke boom weg moet langs een weg of dat er bijvoorbeeld nog aan gesnoeid kan worden, daar hebben we het over." (LvD) Landbouwers zijn volop bezig met het rooien van landbouwproducten. Slik dat op de weg blijft liggen, kan vooral bij nat weer voor gevaarlijke situaties zorgen. Het is belangrijk dat agrariërs ervoor zorgen dat de weg wordt schoongemaakt, maar ook dat weggebruikers hun snelheid aanpassen. Agrariërs moeten vooraf waarschuwingsborden plaatsen, slik van de wielen halen voor ze de weg opgaan en vervuiling gelijk opruimen. Hierover kunnen ze ook overleggen met het waterschap. Als de veroorzaker niet aanwezig is en de weg is verkeersonveilig, dan kan het waterschap op kosten van de veroorzaker het slik laten opruimen. Mensen die gevaarlijke situaties door slik willen melden, doen dit het beste telefonisch. Alleen dan kan het waterschap direct actie ondernemen. (DS) Op de binnendijk van de Spuikom bij Ritthem worden de komende drie jaar verschillende systemen met zonnepanelen getest. Een samenwerking van overheden, kennisinstellingen en systeembouwers voert het onderzoek uit onder aanvoering van TNO en STOWA. Op een van de systemen staat de Zeeuwse zeeheld Michiel de Ruyter afgebeeld. De overgang naar duurzame energie vraagt veel ruimte. Waterschap Scheldestromen krijgt, net als de andere waterschappen, de vraag voorgelegd of zij hun dijken beschikbaar willen stellen voor de opwekking van duurzame energie door zonnepanelen. We houden de vraag nog af: eerst moet duidelijk worden welk effect dit heeft op de waterveiligheid. Dat wordt in de proef in Ritthem onderzocht. Maar dijken hebben daarnaast ook grote landschappelijke, cultuurhistorische en ecologische waarden. Het verantwoord omgaan met deze waarden is naar onze mening ook van invloed op een besluit om een dijk wel of niet te gebruiken voor zonne- energie. (DvM) De rioolwaterzuivering in Retranchement wordt gerenoveerd. Naast groot onderhoud breiden we ook de hydraulische capaciteit uit waardoor we een derde meer afvalwater kunnen verwerken. De voorbereidingen zijn gestart. Projectleider Rijk Joosse: "Dit project gaan we met een bouwteam uitvoeren, een nieuwe samenwerkingsvorm voor ons. We gaan vanaf het begin met de aannemers aan de slag. Hierdoor wordt de gezamenlijke kennis en kunde optimaal ingezet bij het maken van het ontwerp. Ook is er veel aandacht voor duurzaamheid en energieverbruik. We hergebruiken materialen en vervangen het volledige beluchtingssysteem om het energie verbruik te verminderen." De werkzaamheden starten rond de zomer van 2021. (NdW) nieu Arthur van Bommel (TvZ), Bert-Paul de Kam, Lo Taminiau (TvZ), Frans Jonkers (TvZ) en Sven Sandifort. 6 Scheldestromen herfst 2020 Linda van Dijke bij de opnames van de tv-serie. Scheldestromen herfst 2020 7

Scheldestromen/de Waterwerker | 2020 | | pagina 4