We beginnen onze reis in provinciehoofdstad Middelburg, Daar heeft in het voormalig Polderhuis aan de Groenmarkt, Hotel The Roosevelt zijn bestemming gevonden. Sinds 2015 een van de vele blikvangers in Middelburg, Waar de mensen vroeger aan het loket hun belasting betaalden, staan nu ontbijttafeltjes en fraaie fauteuils. Het boetiekhotel telt 28 kamers, de ene kijkt uit op de Lange Jan, de ander op een knusse binnentuin. Kamer 16 is de voormalige vergaderzaal van het bestuur. De bouw van Het Polderhuis had destijds, mede door de Tweede Wereldoorlog, 10 jaar geduurd. Maar op donderdag 21 december 1950 werd het gebouw officieel geopend. Een markant gebouw dat aan de buitenkant ruig aandoet, maar aan de binnenkant veel warmte bezit. Talrijke autoriteiten waren bij de opening aanwezig. Geschenken werden ontvangen en gelukstelegrammen kwamen binnen via het Staatsbedrijf der PTT. Medewerkers van de Polder Walcheren en later het waterschap Walcheren werkten hier decennialang met plezier. Josephine van Belzen herinnert zich nog goed: "Direct in het centrum, dus alles vlakbij. Zoals groenteboer Janse op de Burcht. Een statig gebouw was het, met een uitkijktorentje erop en de conciërge woonde in de dienstwoning in het gebouw." Na het waterschap hebben VVV Zeeland, diverse afdelingen van de provincie en exposanten gebruik gemaakt van het gebouw. Zierikzee zorgt voor de toekomst Vanuit Middelburg reizen we door naar het monumentale Zierikzee. Hier vinden we het indrukwekkende gebouw 's Landskamer. Een pand uit de 18e eeuw opgebouwd in Lodewijk XV-stijl. Kenmerkende statige gevels met een breedte van vijf vensterassen en een hoogte van drie bouwlagen, inclusief zolderverdieping. Oorspronkelijk bestond dit gebouw uit twee woonhuizen. Na het dempen van de Oude Haven is het tot één pand samengevoegd. Diverse vooraanstaande families hebben dit fraaie huis bewoond. Toen de laatste bewoner, jonkheer W.M.H. de Jonge, in 1898 overleed is nog jarenlang een sigarenfabriek in het pand gevestigd. Een kerk die is omgebouwd tot restaurant of winkel. Een oud kantoorgebouw dat nu studenten huisvest. Gebouwen wijzigen soms van bestemming. Zo ook bij waterschapsgebouwen. Een reis langs vier panden. 9 Wator :nphm Gelukkig wordt niet alles gesloopt. Zo blijven prachtige gebouwen bewaard voor later. Ook gebouwen die ooit een waterschapsfunctie hadden. In dit artikel een reis langs vier ervan. 8 Scheldestromen herfst 2020 &OUTIQUE HOTEL BQOM6 HOTOftAE? THE OPIENT PPtólDËNTIAL 6UTTT 6AUNA JACUZZI DOAPDPOOMA HOTEL HE POQ6EVELT door Hans Adriaanse Scheldestromen herfst 2020

Scheldestromen/de Waterwerker | 2020 | | pagina 5