»waarvsfti4n de historieblaêli De Evertsen en Bankert staan,' In 1937 kocht het waterschap Schouwen het pand om als kantoor dienst te doen. Het gebouw heeft een monumentale gang, die in de oorlog ernstig is beschadigd. Maar gelukkig later weer gerestaureerd via Monumentenzorg. Bij de watersnoodramp van 1 februari 1953 kwam het zeewater in het complex tot 40 centimeter hoog. Hierdoor kwam de ondergrondse kluis vol water te staan. Spijtig genoeg gingen enkele oorkondes met waszegel verloren. Anno 2020 is Klaassen Netwerk Notarissen de bewoner van dit prachtige pand. Op hun website lezen we: 'Waar vroeger de ingelanden van het waterschap vergaderden wordt nu voor de toekomst gezorgd.' Terneuzen: in het klooster Onze reis wordt vervolgd naar Terneuzen. In deze havenstad, qua inwonersaantal de grootste gemeente van Zeeland, vinden we het voormalig waterschapshuis De Drie Ambachten. In december 1982 betrok dit waterschap het vroegere klooster van de nonnen in de Orde der Franciscanessen in het Pastersbos. In de Korte Kerkstraat zouden de medewerkers tot in 1999 vele vergunningen en ontheffingen verlenen. De dijkgraaf zetelde in de oude kapel. In vroeger tijd, het klooster stamt uit 1932, was er sprake van een roomse enclave zo midden in de binnenstad van Terneuzen. De zusters Franciscanessen zijn vrouwen van verschillende kloostergemeenschappen die als Derde Orde de regel van Sint-Franciscus volgen. De Franciscanessen ontplooien meestal activiteiten in de zorg en het onderwijs. De Willibrorduskerk, Het Pastersbos en drie katholieke scholen stonden daar bijeen. De kerk is al jaren geleden afgebroken (1969), de scholen zijn weg. Wat overbleef is alleen de toren. Het voormalig klooster is jaren geleden omgebouwd tot een appartementencomplex. Eind Goes, al Goes Onze eindbestemming komt in zicht. We naderen Goes. Centrale plaats op Zuid-Beveland en binnen de provincie. Bekend om zijn veelzijdigheid als het gaat om winkels, terrassen en monumenten. En niet te vergeten heeft de stad altijd een belangrijke rol in de agrarische sector gespeeld. We zijn op de Grote Markt gearriveerd. Het waterschap heeft daar gebruikgemaakt van twee monumentale panden op nummer 1 en 3. Het eerste pand werd op 29 augustus 1905 aangekocht en geschikt gemaakt voor kantoor- en vergaderruimte. In 1959 werd het polderhuis de zetel van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland. Doordat meer ruimte nodig was werd perceel Grote Markt 1 aangekocht. De verkopende partij was de Stichting keuringsdienst Zeeland van de Nederlandschen Algemeenen keuringsdienst van landbouwzaden en aardappelpootgoed. Het kantoorgebouw werd toen 'De Zoutkeet' genoemd. Dit naar een eerdere bestemming 'Herberg de Groote Zoutkeet'. Bij de fusie naar waterschap Noord en Zuid-Beveland werden beide panden in 1979 verkocht. Vandaag de dag worden de monumentale panden als winkelpand gebruikt door modespecialist Bomont. Wat zou de volgende bestemming worden? 10 vijfde en zesde regel van 2e couplet Zeeuws volkslied Niet zomaar een paal Beste mensen, ik deed een opmerkelijke vondst aan het strandje bij Ritthem: een oude betonnen MUD-paal (Mijnen Uitkijk Dienst). Waarschijnlijk omdat er zand is weggespoeld. Over deze palen schreven Hans Sakkers en ik een boekje in 2002. Dit zijn beschermde historische palen. Kunt u de MUD-paal veilig stellen voor de toekomst en opslaan in jullie depot of het Fort van Rammekens? Hans Sakkers legt contact met het MuZeeum in Vlissingen om deze paal in hun collectie op te nemen. Het lijkt erg banaal voor zo'n oude grotendeels vergane betonnen paal. Maar die is echt uniek. Deze heeft waarschijnlijk gestaan als MUD uitkijk post nummer 24 bij Ritthem. Met veel plezier lees ik uw periodiek Scheldestromen. Gelukkig kan ik daar ook met mijn vragen over landschapsbeheer terecht. Ik wandel vaak met de hond in de Yerseke moer aan de overkant van het Kanaal. Heb mij verwonderd over de oeverbescherming van de sloten en boezems in dit prachtige gebied. Eindeloze rijen op hun kant gestapelde dakpannen; wie bedenkt het! Monnikenwerk in vroeger tijden. Maar dan mijn vraag. Wat is de geschiedenis van deze enorme inspanning? Waar komen die vele duizenden dakpannen vandaan, wie heeft deze oplossing van oeverbescherming ooit gecoördineerd? Groet Johan den Hollander, Vlissingen, luchtzicht@zeelandnet.nl (Boekje 5,-) We hebben de paal opgehaald en voorlopig opgeslagen. Vriendelijke groet, Ed Kooijman, Wemeldinge Vroeger werden inderdaad gestapelde dakpannen als oeverbescherming gebruikt Het vroegere productieproces van dakpannen was verre van optimaal. Men kende alleen de gebakken dakpannen. Er zaten veel afgekeurde pannen tussen zoals kromgetrokken pannen Bij de productie had je 1e, 2e, 3e, 4e soort enz. Met dit 'restafval' werd toen ook al duurzaam mee omgega.an Later is het productieproces verbeterd en werd het op een gegeven moment niet meer toegepast. Overigens was dit wel een goede bescherming van de oever en ook waterdoorlatend. Lezer Diana van der Vlies uit Dordrecht: "Die regenjas van Scheldestromen is echt handig. Net op de fiets om Inge inclusief het fietsstoeltje gedaan. Perfect!" 11 Terneuzen Scheldestromen herfst 2020 Scheldestromen herfst 2020

Scheldestromen/de Waterwerker | 2020 | | pagina 6