Niet alles wat van Planten of dieren die oorspronkelijk niet in Nederland voorkomen, noemen we exoten. Soms zijn die dichterbij dan je denkt... 12 Als u buxussen in uw tuin had, zijn deze waarschijnlijk al ten prooi gevallen aan de buxusmot. Of beter gezegd: de rupsen die uit de eitjes van de buxusmot komen. De buxusmot is een zogenoemde invasieve exoot, een exoot die zich door gebrek aan natuurlijke vijanden makkelijk verspreidt en overlast veroorzaakt. De buxusmot kwam onbedoeld mee met een partij buxussen uit Azië. Andere exoten als de muskusrat werden bewust naar Nederland gehaald. Ze werden gefokt vanwege hun mooie pels. Maar er ontsnapten een paar exemplaren en door gebrek aan natuurlijke vijanden konden ze zich ongelimiteerd vermenigvuldigen. Inmiddels zijn de waterschappen miljoenen euro's per jaar kwijt om deze knaagdieren te bestrijden omdat ze schade aan dijken en oevers toebrengen. Leuk, die gele bloemetjes? De muskusrat is niet de enige invasieve exoot die het waterschap extra werk bezorgt. Zo hebben we veel last van de waterteunisbloem, oorspronkelijk afkomstig uit Amerika. In Nederland werd-ie geïntroduceerd als vijverplant vanwege de leuke gele bloemetjes. Mensen die hun vijver opruimden en het zonde vonden om de planten in de gft-bak te doen, gooiden de plant in een sloot. Het is echter een agressieve soort die andere planten verdringt en overwoekert. Probleem voor het waterschap is dat sloten hierdoor dichtgroeien. Als het een keer stevig regent, wordt de plant meegevoerd door het water en raken duikers verstopt. Om dit te voorkomen moeten de sloten vaker opgeschoond worden. Vanwege de waterteunisbloem en vergelijkbare exoten adviseert het waterschap: gooi geen exoot in de sloot! Pas op voor reuzen! Een andere plant die voor problemen zorgt, maar dan op het droge, is de reuzenberenklauw. Deze uit Siberië afkomstige plant, niet te verwarren met de inheemse grote berenklauw die een stuk kleiner is, ziet er indrukwekkend uit. Hij kan vier meter hoog worden en heeft bovenin een groot bloemenscherm. Maar de reuzenberenklauw is op meerdere manieren schadelijk. De plant kan grote schade toebrengen aan huid en ogen van mensen en dieren die ermee in aanraking komen. Doordat de plant zo groot is neemt hij licht weg voor andere planten. Reden genoeg voor het waterschap om de reuzenberenklauw in bermen te bestrijden. Made in Japan Niet alle exoten geven problemen, sterker nog, ze kunnen zelfs nuttig zijn. In de legendarisch strenge winter van 1963 stierf een groot deel van de Zeeuwse oesterpopulatie door de strenge vorst. Als vervanger werd de Japanse oester geïntroduceerd, in de verwachting dat die zich in het koude Nederlandse water niet zou kunnen vermenigvuldigen. Dat deed de Japanse oester wel, en nog wel in een hoog tempo. Hierdoor werd de Zeeuwse oester verdrongen. Die snelle vermenigvuldiging heeft ook een positieve kant, want de Japanse oester is in staat riffen te vormen die helpen als kustverdediging. Ironisch genoeg wordt de Japanse én Zeeuwse oester nu bedreigd door een nieuwe exoot: de oesterboorder. Ook uit Japan en eigenlijk de natuurlijke vijand van de Japanse oester. De oplossing wordt gezocht in nieuwe teeltmethoden. Aan de introductie van de natuurlijke vijand van de oesterboorder wordt voorlopig niet gedacht. 13 door Coen Bertijn ver komt, is lekker Scheldestromen herfst 2020 De waterteunisbloem heeft leuke gele bloemetjes, maar wil je niet in de sloot hebben. Hiernaast nog een exoot: de reuzenberenklauw. Scheldestromen herfst 2020

Scheldestromen/de Waterwerker | 2020 | | pagina 7