"Kiwi's zijn relaxt en iedereen kijkt naar elkaar om" 16 Robbert-Jan Lenselink (36), zijn vrouw Audry (36) en hun twee kinderen Ruben (6) en Eline (5), verruilden ruim twee jaar geleden Zeeland voor Nieuw-Zeeland. Hoe ziet hun leven er nu uit? Audry: "We wilden altijd al een tijd in het buitenland wonen, en ik wilde graag een Engelstalig land. De natuur in Nieuw-Zeeland trok ons erg aan. Nieuw-Zeeland heeft alles: bergen, stranden, tropische en woeste gedeelten en het is een veilig land. Niet onbelangrijk met twee kleine kinderen. Daarnaast staan de Kiwi's bekend om hun relaxte houding. Allemaal aspecten die ons aantrokken ook al waren we nog nooit in Nieuw-Zeeland geweest. We hadden allebei geen droombeeld waar het verder aan moest voldoen. "We waren vooral op zoek naar levenservaring in combinatie met natuur en de Engelse taal." Aardbevingen Robbert-Jan: "We wonen in Christchurch, een stad met zo'n 380.000 inwoners. Het is een mooie stad met veel laagbouw. Dit laatste heeft vooral te maken met de aardbevingen waar Nieuw- Zeeland regelmatig mee te maken heeft. We wonen aan de heuvels en dichtbij het strand. De natuur ligt echt in onze achtertuin. De stad kampt nog steeds met naweeën van de aardbevingen uit 2010, 2011 en 2016. Met name de aardbeving in 2011 heeft de stad verwoest en hele woonwijken kapot gemaakt." Werk Robbert-Jan werkt als senior projectmanager bij een bedrijf in de civiele techniek. Hij is begonnen als water engineer maar inmiddels werkzaam als projectmanager. Hij houdt zich vooral bezig met de kustwaterbouw. "Kustwaterbouw is in Nieuw-Zeeland nog niet zo groot. Met heel veel zaken lopen we echt achter. Dan zie je weer hoe mooi het solidariteitsgevoel in Nederland is. Veel taken zijn in Nederland belegd bij waterschappen. Hier loopt alles via verschillende gemeenten waarbij iedereen een stukje doet... of niet." Audry is fysiotherapeute. Voor sommige beroepen hanteert Nieuw- Zeeland een strenge regelgeving waaronder ook voor fysiotherapie. "Ik moet een portfolio opbouwen en dat ben ik nu aan het afronden. Dit wordt nog getoetst en dan hoop ik dat ik mijn werk als fysiotherapeute weer kan gaan oppakken. Want dat is mijn passie." Kinderen en school Vanaf 5 jaar gaan kinderen naar school en leren gelijk lezen en schrijven. Robbert-Jan ziet grote verschillen met het onderwijs in Nederland. "Het is meer gericht op zaken als leiderschap, verantwoordelijkheid nemen en respect. Ieder semester staat er een andere eigenschap centraal. Kinderen uit groep 8 helpen de kleinere kinderen. Dat is heel leuk om te zien." De school van Ruben is na de aardbeving in 2010 in een noodgebouw gevestigd. Binnenkort gaat de nieuwe school open en Ruben is al druk bezig met het oefenen van de Haka: een ceremoniële dans van de Maori. Ruben: "Ik vind dat heel leuk." Surrogaat familie "Wat ons aanspreekt is de community. School, buren, werk: iedereen is heel betrokken en kijkt naar elkaar om." Audry vermoedt dat dit twee oorzaken heeft. "Ten eerste: de natuur en dan met name de aardbevingen. Bij de laatste bevingen hadden sommige mensen geen water of elektriciteit of konden geen boodschappen meer doen. Iedereen weet dat er weer zo'n moment komt. Je bent afhankelijk van elkaar." Het tweede verschil zijn de vele emigranten en de grote afstanden. Robbert-Jan: "Het gevolg van veel migranten is dat veel mensen geen familie hier hebben wonen. Daardoor trek je meer naar elkaar toe en krijg je nauwere banden doordat je toch dingen wilt delen. Hier noemen we dat 'extended familiy', geen echte maar surrogaat familie. Het opbouwen van een sociaal netwerk verloopt soepel. Kiwi's zijn toegankelijk en relaxt. Ook op het werk worden activiteiten georganiseerd. Het scheelt dat wij kinderen hebben en lid zijn van de kerk. Dat maakt dat we snel in de gemeenschap zijn opgenomen." Robbert-Jan en Audry genieten ieder weekend van de prachtige natuur. "We komen iedere keer als we op pad zijn weer een nieuw wandelpad tegen." Blijven of teruggaan? "We hebben geen beeld hoe lang we hier blijven. Er is nog zoveel te zien en er zijn nog zoveel fijne plekjes. Het is onduidelijk hoe groot de economische schade door corona gaat zijn en of dit effecten heeft op het werk van Robbert-Jan. We zien het wel en maken ons geen zorgen. We zijn flexibel." ...te emigreren naar Nieuw-Zeeland Scheldestromen herfst 2020 door Elles Hartog EQUATOR 5M0 km SLOPEt Scheldestromen herfst 2020 17

Scheldestromen/de Waterwerker | 2020 | | pagina 9