Sterk en veilig Analyse rioolwater Nieuwsbrief voor agrariërs Duurzame verkeersborden Een extra speurneus helpt bij onderzoek corona Om veilig in Zeeland te kunnen blijven wonen zijn sterke duinen van groot belang. Ze vormen een natuurlijke bescherming tegen de zee en krijgen vaak heel wat te verduren door water en wind. Ze worden dan ook doorlopend gecontroleerd en waar nodig hersteld. Opzichter Sven Heijboer: "Na een storm kunnen er ingewaaide gaten ontstaan. Deze gaten vullen we op met kaphout waarover zand stuift of wordt aangebracht. Vervolgens wordt er helmgras geplant. Hierdoor ontstaat een stevig geheel dat ervoor zorgt dat er minder zand wegwaait tijdens stormachtig weer." (NdW) Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) doet onderzoek naar de aanwezigheid van genetisch materiaal van het virus, genaamd RNA, in ons rioolwater. Wekelijks nemen onze medewerkers hiervoor monsters. Dit gebeurt op alle vijftien Zeeuwse rioolwaterzuiveringen. Met deze metingen kunnen besmettingshaarden in specifieke regio's vroegtijdig worden gesignaleerd. De meetgegevens uit het rioolwater worden opgenomen in het zogenaamde 'Dashboard coronavirus'. Rioolwater is dus meer dan alleen afvalwater. We winnen al energie en grondstoffen terug maar kunnen nu ook de verspreiding van het coronavirus vroegtijdig opsporen. Zo kunnen autoriteiten nog sneller actie ondernemen. (HA) coronadashboard.rijksoverheid.nl De wet- en regelgeving van het Activiteitenbesluit milieubeheer heeft veel veranderingen ondergaan. Agrariërs moeten goed letten op hoe ze gewasbeschermingsmiddelen inzetten en teeltvrije zones aanhouden, zodat ze vervuiling van het oppervlaktewater voorkomen. Onze medewerkers controleren en handhaven hierop. Maar ze helpen ook graag bij het naleven van de regels. Daarom is er twee keer per jaar een nieuwsbrief. In november hebben alle agrariërs een papieren versie ontvangen. De nieuwsbrief is ook terug te vinden op scheldestromen.nl/handhaving. Daar kunt u zich abonneren op de volgende nieuwsbrief die in het voorjaar van 2021 uitkomt. Voortaan alleen digitaal. Of stuur een mail naar handhaving@scheldestromen.nl. (DS) Langs de Kortgeenseweg op Noord-Beveland en Vaartwijk in Zeeuws-Vlaanderen zijn 25 CO2-neutrale verkeersborden geplaatst. Ons waterschap is een van de eerste wegbeheerders in Nederland die met dit concept aan de slag gaat. De 100% circulaire en koolstofdioxide negatieve verkeersborden zijn gemaakt van hernieuwbare grondstoffen. In dit geval is dat HDPE; een stof gemaakt van het afval dat vrijkomt bij de verwerking van suikerriet in Brazilië. Bij het bedrijf Climate Signs persen ze deze grondstoffen in een mal tot verkeersborden, waar dan (net als bij een aluminium bord) een sticker wordt opgeplakt. Gedurende de proefperiode testen we of de 100% circulaire borden even lang mee gaan als aluminium borden. De bedoeling is dat dit concept bijdraagt aan onze doelstelling '100% circulair in 2050'. (TvT) Onze muskusrattenbestrijders zijn al ware speurders in de polder. Dagelijks zoeken ze in en langs waterlopen naar sporen van de muskusrat. Om de populatie van de muskusrat uiteindelijk naar nul te brengen, kunnen ze wel een beetje hulp gebruiken. Want de laatste exemplaren laten zich niet zo maar vangen. De inzet van speurhonden is een landelijke proef vanuit de Unie van Waterschappen. Hondenbegeleidster Michelle: "Per hond en per ras is het verschillend hoe de hond speurt. Vergelijkbaar met drugshonden zijn de vier honden die we inzetten, getraind in uitsluitend de geur van muskus- en beverratten. Dat is het enige waar ze op reageren. Ik kijk heel goed naar het gedrag van de hond. Wanneer ze zo'n geur traceren geven ze een seintje door bijvoorbeeld te gaan zitten. De bestrijder kan vervolgens de kant verder inspecteren en een klem zetten bij de bouw van de muskusrat. Omdat het speurwerk ontzettend intensief is, wisselen we regelmatig van hond. Als ze een sloot of een waadpak zien, zijn ze gewoon niet meer te houden. Temperatuur, neerslag en wind spelen ook een grote rol bij de inzet." (JLG) nieu 6 Scheldestromen winter 2020 Hans Kentie van Climate Signs. Speurhond Hunter zoekt vanaf de boot naar verse sporen van een muskusrat. Scheldestromen winter 2020 7

Scheldestromen/de Waterwerker | 2020 | | pagina 4