Duurzame energie Als er iemand is die meer kan vertellen over onze energiemaatregelen, dan is het wel Johannes Vijlbrief. Als energiecoördinator is hij een van de leden van het 'Energieteam', Deze groep medewerkers bestaat uit specialisten vanuit de verschillende taken binnen het waterschap en geeft adviezen over energiebesparende maatregelen, "Het streven is om in 2025 volledig energieneutraal te zijn door zowel energiebesparing als energieopwekking, De afgelopen tien jaar hebben we op het vlak van energiebesparing al grote stappen kunnen zetten, Ons energieverbruik is in die periode gedaald met 17% door maatregelen in onze zuiveringen, gemalen, kantoren en andere objecten, We denken in de komende vijf jaar nog ongeveer 5% extra energiebesparing te kunnen bereiken, Dat zal niet makkelijk zijn, Vijf procent lijkt niet zo veel, maar er staat ons nog best een uitdaging te wachten," Voorbeelden energiebesparing "We passen in onze kantoren zoveel mogelijk ledverlichting en aanwezigheidssensoren toe, Bij de rioolwaterzuiveringen gebruiken we energiezuinige technieken, zoals plaatbeluchting en energiezuinige apparaten om lucht in het zuiveringsproces te pompen, Ook hebben we de laatste jaren veel energie kunnen besparen door het verbeteren van de regeling van onze installaties, zoals onze poldergemalen, Daarnaast zetten we bijvoorbeeld ook in op het elektrisch maken van ons wagenpark en (op termijn) zelfs de tractoren," Meer opwekken Om in 2025 energieneutraal te zijn is energiebesparing alleen niet voldoende, Er zal de komende jaren ook ingezet moeten worden op duurzame energieopwekking, Het waterschap wekt al tientallen jaren zelf duurzame energie op bij de rioolwaterzuiveringen, Het zuiveringsslib wordt in een vergistingsinstallatie deels omgezet in biogas, waaruit weer elektriciteit en warmte worden geproduceerd, Vooral voor eigen gebruik, maar op sommige locaties wordt ook al een aanzienlijke hoeveelheid elektriciteit terug geleverd aan het elektriciteitsnet, Zonnepanelen en hout Naast de energieopwekking uit rioolwater zijn er de laatste jaren op kleine schaal zonnepanelen geplaatst Als er een van de grote wereldthema's van toepassing is op Scheldestromen en alle andere Nederlandse waterschappen is het wel klimaatverandering. Zeeland ondervindt nu al de gevolgen van de veranderingen qua klimaat. Om voorbereid te zijn op de toekomst investeert Scheldestromen jaarlijks miljoenen in maatregelen. We streven ernaar om in 2025 100% energieneutraal te zijn door energiebesparing en de opwekking van duurzame energie. We onderzoeken de kansen voor het opwekken van duurzame energie samen met onze partners in het Zeeuwse Energieakkoord en andere belanghebbenden. Kijk eens op scheldestromen.nl/duurzaam voor onze projecten. Scheldestromen winter 2020 door Bas Dingenouts Scheldestromen winter 2020 9

Scheldestromen/de Waterwerker | 2020 | | pagina 5