Een winnend paalhoofd Koudegolf van Beaufort Word ook een Waterbaas Van zomer- naar winterpeil JffSHHHJo, O Door heel Zeeland houden provincie, waterschap, gemeenten en Rijkswaterstaat de doorgaande aaneengesloten routes ijsvrij. Daarvoor kijken we naar de voorspellingen en de lokale situatie. Zodra we gladheid verwachten, trekken we er met z'n allen vóór de gladheid op uit. Zien waar er zout gestrooid wordt? Kijk op: *t) scheldestromen.nl/gladheid Welkom bij Droppie Water Lekker oliebollen bakken. Sluis-Brugge-Sluis Wandelen en afval rapen In het najaar en de winter, als er meer neerslag valt, houden we een lager waterpeil in de sloten aan. Zo kunnen die meer water bergen en daarmee voorkomen we wateroverlast. Het peil gaat stapsgewijs omlaag. In de zomer sturen we juist op hogere waterpeilen om een tekort aan water te voorkomen. Nu te doen... Voorjaarsbollen planten. Voer ophangen voor de vogels. Maar niet. X Alle bladeren in je tuin opruimen. Laat wat liggen voor de egels. X De verwarming op 23°C zetten. Trek een lekkere warme trui aan. Op social media hadden we dit najaar een wedstrijd rond de mooiste paalhoofdfoto. Willem de Kam uit Middelburg is een van de winnaars. Dijkgraaf Toine Poppelaars over de foto van Willem: "Hier is een mooie combinatie te zien van een dreigend wolkendek, onstuimig water en markante paalhoofden op de voorgrond die ons gaan beschermen tegen de nog hogere golven, in aantocht! En dat is ook hun functie." Francis van Hemert uit Lewedorp en Mariëlle van Pelt-Kok hebben ook een winnende foto gestuurd. '"tl Droppiewater.nl is de kinder website van de Nederlandse Met kleine aanpassingen in en om het huis kun je al veel bereiken. Bijvoorbeeld: spoel geen medicijnen en vet door de wc. Of vang regenwater op met een geveltuintje of een regenton. Meer tips: waterschappen.nl/waterbazen 14 waterschappen. Het bekende stripfiguurtje Droppie Water laat kinderen van 4 tot 12 jaar op een speelse manier kennis maken met waterbeheer, -veiligheid en -kwaliteit. Leuk voor de donkere dagen in de kerstvakantie. Met allerlei spelletjes en kleurplaten. Maar wat doe je met het frituurvet? Ik spoel het door het toilet X CË) Ik gooi het in de container X Ik breng het naar een inzamelpunt Ik spoel het door de gootsteen X Na nieuwjaarsdag grote schoonmaak? Kies voor duurzame schoonmaak middelen. Die zijn niet schadelijk voor het milieu. En: chloor is vaak niet nodig! Zo komen er minder chemische stoffen in het afvalwater. Dat scheelt een hoop werk en energie op onze zuiveringsinstallatie. Dat is een aaneengesloten periode in De Bilt van minstens 5 ijsdagen, waarvan 3 dagen met strenge vorst. De laatste keer was begin 2012. Sinds de metingen in 1901: 33 koudegolven. Een bekende schaatstoertocht op natuurijs over zo'n 34 km, georganiseerd door ijsclub 't Zwin. Maar gaat dat dit jaar lukken? De toertocht werd voor de laatste keer verreden in 2009. Duizenden mensen op het ijs en geparkeerde auto's langs de Damse vaart. 'Iedereen moet aan de slag met water in Zeeland' Dat stelt deltacommissaris Peter Glas. Opeenvolgende jaren met perioden van droogte en hitte en vele hoosbuien bevestigen die noodzaak. Hoe kan innoveren daarbij helpen? Kijk de presentatie terug over het Deltaprogramma voor Nederland en voor Zeeland. Op scheldestromen.nl/live fi) <D eenten Beaufort baseerde de windkracht op de hoeveelheid zeil die een groot schip kon voeren bij een zwakke bries, storm of orkaan. De winddruk werd uitgedrukt in kilogram per m2. Kracht 4 noemen we matig (je haar in de war). Kracht 6 is krachtig (paraplu met moeite vast te houden) en kracht 9 is storm (dakpannen waaien weg). Irritant al dat zwerfafval. Niet zo leuk om tijdens het wandelen andermans rommel op te ruimen. Of toch wel? Er komen landelijk steeds meer 'raapwandelingen' (ook wel 'trashwalk' of 'ploggen' genoemd). Misschien leuk voor in de kerstvakantie met de (klein) kinderen? Neem gewoon een zak mee om te vullen. 15 door Joséphine van Belzen Scheldestromen winter 2020 sN s Scheldestromen winter 2020

Scheldestromen/de Waterwerker | 2020 | | pagina 8