Bloembollenteelt zien we in heel Nederland. Zaadteelt is veel zeldzamer. In Zeeland vooral te vinden op Tholen en Walcheren. Op Walcheren bloeit er veel moois tussen Biggekerke en Westkapelle. We spreken de oudste (Adrie Wisse, 64) en de jongste (Peter de Visser, 38) bloemzaadteler op Walcheren. Adrie heeft in 1986 zijn grote liefde ontwikkeld voor de velden vol kleur. Via zijn vader. Hij heeft 40 hectare akkerbouwgrond waar op een deel acht verschillende soorten bloemen groeien. Geen snijbloemen, hij verbouwt de bloemen voor het zaad. Peter heeft vorig jaar voor het eerst bloemen gezaaid. Bij Peter moet de liefde nog groeien. Hij is namelijk uit pure noodzaak in de zaadteelt gerold. "In 2007 heb ik het bedrijf overgenomen van mijn vader. We verbouwen vooral bieten, aardappelen, tarwe, graszaad en zaaiuien. Door de droogte van de afgelopen jaren levert die oogst weinig op. Vorig jaar is zelfs mijn hele uienteelt vernietigd. De uien kwamen slecht op. Dat was eind mei. Het is de vraag wat je dan nog kan doen, er moet toch brood op de plank komen. Het is dan al erg laat in het seizoen om iets nieuws te verbouwen. Ik had daarover contact met Adrie en hij heeft me kennis laten maken met de goudsbloem. Ik heb toen vier hectare grond ingezaaid met lage, middel en hoge goudsbloemen." Kiemkracht Adrie: "Tja, juni was inderdaad bijzonder laat om nog een nieuw gewas te gaan zaaien. Toch was ik ervan overtuigd dat de goudsbloem voor Peter een kans van slagen zou hebben. En alles kwam toen inderdaad nog heel goed op. Maar prijs de dag niet voor het avond is, het zaad moet nog worden beoordeeld op de kiemkracht. Voor goed zaad moet je immers op tijd zaaien. Als je te laat zaait, heb je geen goede vulling van de hartjes en dus ook weinig opbrengst." Peter vindt het heel spannend wat het allemaal gaat opleveren. "Afgelopen jaar was in ieder geval wel prachtig om te zien. Ik heb ook een camping en alleen voor de gasten zou je het al doen. Ze vonden het zo mooi. Er zijn genoeg recreanten die onderweg even stoppen om een foto te maken van de kleurenpracht. Sommigen gaan zelfs zo ver dat ze het veld instappen. Of de bloemen willen plukken. Maar daar zijn ze niet voor. Mensen kunnen wel een bloemenplukbon halen. Dan mogen ze plukken in de vele akkerranden die er zijn." Adrie vult aan: "Onze zaadmengsels zijn trouwens deels gebruikt om die akkerranden aan te leggen." Bloemenvirus Adrie is vier jaar teeltagent. Dat betekent dat hij namens andere Walcherse telers de contacten onderhoudt met een groothandel in bloemzaden. En hij zorgt 20 21 door Danielle Steijn-Laing Scheldestromen lente 2021 Scheldestromen lente 2021 Een akker vol goudsbloemen (calendula). Op de wagen nog te dorsen bloemen.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 11