Sterk staaltje geduld We gebruiken een combine die de fijne zaadjes eruit kan dorsen. De kleinere percelen hier op Walcheren zijn ideaal voor deze teelt. Omdat het zo bewerkelijk is, is het ondoenlijk om enorme percelen te oogsten. Ik sta namelijk geregeld zelf het onkruid tussen m'n bloemen te schoffelen. De oogst is het meest spannende tijdstip van het proces en zeer arbeidsintensief. Je moet binnen twee dagen een perceeltje kunnen oogsten. Ben je te vroeg, is het zaad onrijp, wacht je een dag te lang, valt het zaad op de grond en ben je het kwijt." Peter: "Tijdens de groei- en bloeiperiode hebben we ook ons werk. Ook de bloemen krijgen namelijk wel eens last van beestjes of schimmels zoals meeldauw. In de lupine zitten vaak luizen en slangenkruid heeft last van rupsjes. Soms moet je eerst je geduld bewaren en accepteren dat er iets vervelends in je bloemen zit. Je moet het alleen niet uit de hand laten lopen. Als dat gebeurt dan moet je er natuurlijk iets aan doen." Of Peter dit jaar opnieuw bloemen gaat zaaien? "Als de opbrengst niet tegenvalt is dat zeker een optie. Het moet wel leuk blijven." voor de onderlinge afstemming. "Zaadhandelaren verwerken zaden uit landen uit de hele wereld. Het zijn altijd rassen die ontwikkeld zijn in Nederland. Het zaaizaad daarvan stellen de handelaren beschikbaar aan de telers. Ik heb contact met die bedrijven, stem af met verschillende telers hier in de buurt, welke soorten zij wensen en ik beheer de zaaimachine waar we samen gebruik van maken. Bloemen zitten echt in m'n hart. Ik ben besmet met het bloemenvirus. Ik ben erg betrokken bij een studiegroep. En nu dus ook teeltagent. Soms denk ik: 'waar ben ik aan begonnen', maar het is zo leuk." Voor 1986 was er nog weinig zadenteelt in Zeeland. Bedrijven zochten toen naar telers. Zestien Walcherse boeren zijn toen bereid gevonden om erin te investeren. Van die boeren hebben velen hun zonen besmet met het virus. Peter z'n vader was een van die zestien. Nu moet nog blijken of hij die passie ook gaat delen. Bewerkelijke teelt Beide telers vinden de teelt erg speciaal en prachtig om te zien. Adrie: "Het is een aparte teelt. We doen alles in eigen beheer en werken met aangepaste machines; een speciaal zaaimachientje en we maaien met maaibalken. 22 Scheldestromen lente 2021 Onverwoestbaar, onverslijtbaar en zeker onverstoorbaar staan de stalen kolossen geduldig op een rij. Door weer en wind, jaar in jaar uit. Te wachten op aflossing. Deze reserve sluisdeuren zijn afkomstig van de Sluizen van Vlissingen en Veere. Ze staan aan de Kanaalweg Oostzijde bij Veere en zijn eigendom van de provincie Zeeland. Bijna 150 jaar geleden (1872) werd het Kanaal door Walcheren geopend. Onvoorstelbaar maar met de hand gegraven door 'polderjongens'. Arbeiders die door heel het land van karwei naar karwei trokken. Bij Veere en Vlissingen werden dubbele schutsluizen geplaatst. Van oudsher is de grote sluis van Veere voorzien van twee sets vloeddeuren en twee sets ebdeuren. De sluisdeuren worden afhankelijk van de conditie gemiddeld om de 10 a 15 jaar gereviseerd. Na grondige inspectie worden de deuren ontroest, de aangroei verwijderd, beschadigingen hersteld en de coating vervangen. Bijzonder is dat de sluisdeuren van Veere hol zijn uitgevoerd. Om opdrijven te voorkomen worden ze gevuld met ballastwater. Het wisselen van de sluisdeuren is een hele, specifieke megaklus. Vanwege de veiligheid gebeurt dit buitenom het stormseizoen. Een drijvende bok en ander zwaar materieel wordt ingezet. De laatste vervanging was in 2019... Nog even geduld dus. 23 Adrie met zaadjes op bord. Hij legt uit dat de bloemen in verschillende hoogtes worden geteeld. Onder: de driekleurige winde, convolvulus tricolor. Kanaalweg Oostzijde Veere door Hans Adriaanse Scheldestromen lente 2021

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 12