"We proberen onderdeel te zijn van het gezin." "Er ging een lampje branden, dit moest anders." 6 Scheldestromen lente 2021 Het Kapelse echtpaar Peter (63) en Corrie (62) Butler is vanwege hun beroep als uitvaartverzorger 7 dagen per week, 24 uur per dag bereikbaar. Hoe ziet dan je privéleven eruit? Al ruim twintig jaar zetten ze zich dag en nacht in om een persoonlijke en passende uitvaart te verzorgen. De aanleiding was een vervelende ervaring bij het overlijden van hun eigen ouders. Peter: "In korte tijd overleden Corrie d'r moeder en mijn vader. We hadden zeer slechte ervaringen met hoe alles verliep. En dat draag je de rest van je leven met je mee. Toen ging er een lampje branden. Dit kan anders. Dit moest anders." Van brood naar de dood Peter werkte destijds als afdelingschef bij Albert Heijn. "Daar heb ik het 'kdh-principe' geleerd. Dat staat voor 'klantgericht denken en handelen'. In mijn huidige werk is dat precies hetzelfde. Ik moet denken en handelen in wat de klant, de nabestaanden willen en wensen." Naast zijn werk bij de broodafdeling volgde Peter de opleiding tot begrafenisondernemer. Omdat er geen vacatures waren, begon hij zijn eigen onderneming. Wat ook gevolgen had voor Corrie. "Ik had er in het begin wel even moeite mee, wat gaat dat worden." Maar Peter wist het zeker: "Dit werk wilde ik gaan doen. Dit was mijn ding." Met Corrie als linker- én rechterhand. De vuurdoop "M'n collega's bij Albert Heijn dachten dat ik gek was geworden. Ik werkte van 7 tot 10 uur in de winkel, werkte dan voor mezelf en dan van 18.00 tot 20.00 uur nog in de winkel." Een jaar na zijn start overleed er een bekende Nederlander. "Dat was mijn vuurdoop. Zijn ouders woonden hier in Kapelle en vroegen mij de uitvaart te regelen. Het was in besloten kring maar wel met 500 man. Ik huurde 10 bussen, er was 75 man politie met politiehonden rond de begraafplaats. Edwin Evers sprak alles aan elkaar in de Zeelandhallen en zei achteraf: 'Peter, je hebt je visitekaartje wel achtergelaten'." Dag en nacht Achter de schermen speelt Corrie een belangrijke rol. Corrie: "Ik doe de laatste verzorging en de catering. De rest doet Peter. Echt veel tijd voor mezelf heb ik inderdaad niet. Als we gebeld worden, verkleden we ons en gaan we er samen naartoe." Hoe ziet dan je privéleven eruit? Peter: "Ja, dat is minimaal. Het enige nadeel dat aan dit werk kleeft. Mijn kleinzoon was jarig, we zouden mossels gaan eten. Totdat de telefoon ging en ik naar een overlijden moest. 'Opa kan nooit', dat is wel eens moeilijk. M'n werk gaat bij mij voor privé." Zeg maar Peter Tijdens het interview gaat een stuk of 5 keer zijn telefoon. Iedere keer is het spannend of ze direct weg moeten. We kunnen het gesprek afmaken. Jullie scoren een 9,5 als gemiddeld cijfer bij 'klantenvertellen', hoe kan dat? Corrie: "Je doet gewoon je werk. Maar bij ons krijgen mensen niet 5 verschillende gezichten, alleen wij 2." Peter vult aan: "Ik probeer onderdeel te zijn van het gezin waar je terechtkomt. Of er nu 1 of 30 man aan tafel zitten. Ik zeg altijd: 'Zeg I I maar gewoon Peter'. Ik ga het niet regelen, we gaan het samen regelen. Hoe jullie het willen, zo moet het gebeuren." Zijn er nog trends? "Ja, in het vervoer bijvoorbeeld. Er is van alles mogelijk. Van rouwfiets tot bus of koets. Ook zie je wat meer natuurbegraafplaatsen en is er meer vraag naar persoonlijke mini-urntjes." Hij laat een gekleurd glazen vogeltje zien: "Niemand die het ziet dat dit een urn is." Het planten van bomen in het Bos van de toekomst zie je ook steeds meer. En mensen denken nu eerder na over wat ze willen. In een wilsbeschikking kun je zelf opschrijven hoe je het wilt. Dat is een hele geruststelling voor nabestaanden." Tot slot, de paardenbloem komt overal terug, op het stiltehuis, op jullie website. "De pluizenbol is het verhaal van het leven. Een complete bloem waar de wind door kan. Zijn de bloemblaadjes weg, is het leven ten einde. Alleen zitten er zaadjes in die bloem. Dat zijn de herinneringen. Verspreid door degene die afscheid neemt." 17 ...uitvaartverzorger te zijn? door Linda van Dijke Scheldestromen lente 2021

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 9