Het eilandje van 'Den John over Zeeland'- ze Moppen ai Hans fietste op zijn eerste dag 100 kilometer (inclusief naar startplaats Cadzand) en op zijn tweede dag 120 kilometer. Burgh-Haamstede naar Renesse. Fietsend over een grindpad in een prachtig, rustgevend natuurgebied. Slapen in een fietshotel Overnachting heb ik bij LEO BBB (Bed, Breakfast, Bike) in Renesse. Een uitstekende verblijfplaats speciaal voor fietsers. Vroeger had gastheer Leo er zijn bouwonderneming, sinds 2016 z'n eigen fietshotel. Met ruimte voor kleine reparaties en het schoonmaken van de fiets, er zijn oplaadpunten, hij verhuurt mountainbikes, fatbikes en achter de gehele inrichting zit een (fiets) verhaal. Na een goed ontbijt en fietstips van Leo ga ik vol goede moed dag twee van de fietstocht in. Vandaag ga ik een voor mij onbekend fietsterrein verkennen. Bochtje naar links, bochtje naar rechts, naar welk pad leidt deze route? Richting Bruinisse fietsend neem ik vooral de route langs en over de dijkjes. Passeer de jachthaven van Scharendijke, zie de drukte bij duikschool Den Osse en kijk rond in het gemoedelijke Brouwershaven. Via de Zeedijk met aan de linkerzijde zicht op slikken en schorren en rechts uitkijkend op dorpen als Zonnemaire en Dreischor. Een windmolen op een rotonde? Na een drinkpauze in Sirjansland vrolijk verder naar de Grevelingendam en Philipsdam richting Sint Philipsland. Nooit eerder gezien, maar in de buurt van de Grevelingendam plaatsen ze een windmolen gewoon op een rotonde. Onderweg liggen de akkerlanden er strak bij. Ze lijken geduldig te wachten op de gewassen die gaan groeien en bloeien. Na weer een Zeedijk gefietst te hebben aangekomen in Oud-Vossemeer. Vandaag volg ik veelal het fietsknooppuntennetwerk. Zo kom ik in Tholen aan. Een verrassend leuke plaats met een mooie, oude kern. Ook korenmolen De Hoop en gemaal De Eendracht laten zich statig bewonderen. Tijdens mijn tocht zie ik met grote regelmaat reclamezuilen van onze provincie. Met teksten als oneindig mooi en Zeeland land in zee, hier moet je zijn. En weet je wat het is: ze kloppen allemaal. De Zeeuwse bollenstreek Tijd om naar de Oesterdam te gaan, met zijn 10,5 km de langste dam van de Deltawerken. Aangekomen bij Rilland lijkt het of ik de afslag bollenstreek heb genomen. Diverse percelen met tulpen stralen mij tegemoet. Bijgekomen van dit moois ruik ik de heerlijke geur van de bloesem in de omgeving van Kapelle. Van hieruit langs het spoor richting Goes. Hierna binnendoor richting Lewedorp vervolg ik de weg naar Nieuw- en Sint Joosland. En dan zie ik de Lange Jan weer. Bijna, in Middelburg, de thuisbasis. 22 Tussen Clinge en Nieuw- Namen vind je een aantal welen, De Weelkens. Welen, ontstaan door dijkdoorbraken of afgravingen, vind je op meerdere plekken in Zeeland maar wat maakt deze aan de Kriekeput- dreef zo bijzonder? In een van de welen achter Clinge ligt het eilandje van 'Den John'. Een klompenmaker uit Clinge, John Lagay, had in een van de welen een eigen eilandje aangelegd, daarop een hut gebouwd van sloopafval en een windmolen geplaatst als stroomopwekker voor zijn radio. Samen met zijn vrienden werd in de hut flink gekaart en geborreld. Om met het bootje over te steken moesten de vrienden aan de draad van de bel trekken die op het eilandje stond. De boot om in te stappen werd door 'Den John' naar hen toegetrokken via een ijzerdraad en weer terug getrokken naar het eiland. 's Winters, als het flink vroor, sliep hij vaak in zijn hut omdat kwajongens over het ijs naar het eilandje liepen om aan zijn drankvoorraad te zitten. John Lagay is in 1969 overleden en begraven in Clinge. De omgeving rond de welen wordt al ruim 30 jaar onderhouden door André Smet uit het Belgische De Klinge. Het graf van Lagay werd ongeveer 10 jaar geleden geruimd. André Smet heeft ervoor gezorgd dat de grafsteen op zijn eilandje is geplaatst. 23 Scheldestromen zomer 2021 Kriekeputdreef tekst: Chantal de Putter foto's: Cynthia Cats Scheldestromen zomer 2021

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 12