Als Een van de grootste uitdagingen voor de Zeeuwse akkerbouw is het gebrek aan zoet water. In onze 'zoute' provincie zijn boeren afhankelijk van grondwater, regenwater of het weinige zoete oppervlaktewater dat er is. Langdurige droogte en extreme neerslag maken alles nóg ingewikkelder. Het leggen van driptape gebeurt voor het zaaien. Op proefboerderij Rusthoeve in Colijnsplaat wordt onderzoek gedaan naar methoden om gewassen zo efficiënt mogelijk te voorzien van water. Een veelbelovend project, dat mede door waterschap Scheldestromen wordt ondersteund, is onderzoek naar 'ondergronds beregenen'. We vragen bedrijfsleider Eelco Boot (37) naar de achtergronden: "De eerste jaren dat ik hier werkte groeide alles makkelijker dan vandaag de dag", constateert hij. "Je bent nu niet alleen bang voor droogte maar ook bang als er regen wordt voorspeld. De neerslaghoeveelheid per jaar blijft ongeveer hetzelfde maar buien zijn heviger en droge periodes langer. In 2018 hadden we opeens nog maar 1/6e van de uienopbrengst. Dat opende wel onze ogen!" Peilgestuurde drainage Innovatieve drainage vormt de basis van de proef met 'ondergronds beregenen'. Bij normale drainage loopt het teveel aan water direct in de (brakke) sloot zodat je het kwijt bent. Bij dit systeem zijn de drainagebuizen aangesloten op een verzamelbuis. Via die verzamelbuis kan worden geregeld hoeveel water naar de sloot wordt afgevoerd of hoeveel er vastgehouden wordt in het perceel. Zo is het mogelijk het grondwaterpeil in de zomer te verhogen zodat gewassen voldoende water vinden en in het najaar te verlagen zodat het land begaanbaar blijft voor de oogstmachines. Ondergronds beregenen "Bij dit onderzoek gaan we nog een stapje verder. We bekijken hoe het helpt om het afgesloten drainagesysteem in droge perioden te vullen met regenwater dat we hebben opgeslagen in een bassin. Zo wordt het gewas van onderaf voorzien van water. Dat kost wellicht minder water dan beregenen van bovenaf omdat verdamping door zon en wind Agrarisch Innovatie en Kenniscentrum Rusthoeve tekst: Jaap van Liere foto's: Rusthoeve Scheldestromen zomer 2021 iedere DRUPPEL telt! is een akkerbouwbedrijf gevestigd op Noord-Beveland aan de voet van de Zeelandbrug bij Colijnsplaat. Rusthoeve zorgt voor onderzoek en demonstraties in akkerbouw- en groentegewassen op het gebied van rassen, bemesting, ziektebestrijding en innovatieve landbouwtechnieken. Scheldestromen zomer 2021

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 5