HÉ. "Het één grote vOfetun van 90 hectare met agemaal lapjes- en vajf" Wmm Eelco Boot (links) is bedrijfsleider. "De eerste jaren dat ik hier werkte, groeide alles makkelijker dan vandaag." minimaal is." De eerste resultaten op kleine schaal lijken positief maar het grootste probleem blijft toch de beschikbaarheid van zoet water. Je moet nogal wat opslagcapaciteit hebben wil je daar een heel bedrijf mee voorzien. Voor de toekomst ziet men als mogelijkheid om het drainagewater helemaal niet meer af te voeren maar óók te bufferen. Over bijhorende problemen zoals kosten en landschappelijke inpassing van opslagbassins moet nog goed worden nagedacht. Driptape In dezelfde lijn liggen proeven met druppelbevloeiing. Die techniek is bekend uit de fruitteelt. Driptape is echter een systeem dat vóór het zaaien in het bed wordt ingegraven. Tijdens de gewasontwikkeling druppelt er continu water in de grond. Het verbruikt een tiende van wat een waterkanon nodig heeft. In 2020 bracht een proefperceel zaaiuien waar druppelslangen lagen een verdubbeling van de opbrengst op van eenzelfde perceel waar die niet lagen. Je ziet dan ook dat er al boeren in de provincie zijn die hiermee aan de slag gaan, het blijft natuurlijk een rekensommetje. Proefboerderij Vroeger had iedere streek van overheidswege zijn proefboerderij. Belangrijk, want omstandigheden verschillen per streek. Een Groningse ui groeit anders dan een Zeeuwse, al was het maar vanwege het verschil in 10: Scheldestromen zomer 2021 daglengte. In de jaren 90 werd overheidsfinanciering losgelaten. Tegenwoordig is Rusthoeve een financieel zelfstandige stichting. De meeste onderzoeken vinden plaats in Colijnsplaat maar er zijn ook collectieve onderzoeken zoals in Flevoland en Drenthe. Sommige initiatieven, bijvoorbeeld gerelateerd aan ziektes die in de grond zitten, worden bij bedrijven uitgevoerd waar dit speelt. Daardoor is ondertussen een heel netwerk van onderzoeklocaties ontstaan. Tien jaar geleden was men meer bezig met 'middeltjes' zoals meststoffen en gewasbescherming of met selectie van rassen, puur akkerbouwonderzoek. Vandaag gaat het veel meer over klimaat en complete teeltsystemen. Ook moet er nu meer onderzoek gedaan worden dan vroeger naar ziektes en plagen die ontstaan door het veranderingen in het klimaat. Een voorbeeld is de trips, beter bekend als onweersbeestje. Vroeger bracht dit insect nauwelijks schade toe maar door de huidige massale aanwezigheid kan het diertje een heel uienperceel vernietigen. Volgens Eelco is er niets mooier dan werken op Rusthoeve. "Het lijkt soms meer een volkstuin van 90 hectare met allemaal lapjes en vakjes waar telkens iets anders gebeurt. Een normaal akkerbouwbedrijf is al afwisselend maar een proefboerderij helemaal. Het mooiste is om te zien dat de resultaten van een bepaald onderzoek worden opgepikt in de reguliere akkerbouw." Bedankt Handgeschreven kaart van een trouwe lezer Bedankje KNRM Wat leuk dat ik dat boek heb gewonnen. Hartelijk dank daarvoor. Als zoon van Zeeuwse voorouders, wonende in Zuidoost-Brabant, bezoek ik nog regelmatig de grond van mijn voorvaderen en dus ook Walcheren waar ik al vanaf 1958 vakantie vier. Het gemaal in Middelburg is daar een vertrouwd landmark. Ook ben ik al vele jaren geabonneerd op het blad Scheldestromen dat hier door tal van familieleden wordt gelezen. Fantastisch dat Scheldestromen voor onze hulp aan peilboot Meermin III wil bedanken met een bijdrage van 500,-. Zoals u wellicht weet bestaat ons station uit alleen maar vrijwilligers. Dit doen zij 24/7 snel, professioneel en kosteloos. Financieel is de KNRM afhankelijk van donateurs, giften, donaties en legaten. De bijdrage van Scheldestromen is dus heel welkom. Onze geplande vlootvernieuwing vergt een grote financiële inspanning voor de KNRM. Elke bijdrage hiervoor is dan ook zeer welkom. Nogmaals onze hartelijk dank. Ik wil u nogmaals hartelijk dank zeggen voor het prachtige blad dat ik iedere keer van u mag ontvangen. Mijn buurman en ik kijken er elke keer weer naar uit. Als geboren Achterhoeker ben ik van Zeeland gaan houden en zijn er vele malen op vakantie geweest. Kan dit helaas nu niet meer omdat ik 89 jaar ben. Nogmaals fijne groeten. Vriendelijke groet, Jacques Kalle, Budel-Schoot. Naam bij redactie bekend. Antwoord op de prijsvraag: 'Hoeveel liter water kan het huidige poldergemaal Boreel per minuut verwerken?' is 800.000 liter. De winnaars van de loting hebben het boek over ingenieur Boreel ontvangen. Met vriendelijke groet, Willem Veneman secretaris@westkapelle.knrm.nl Tijdens werkzaamheden liep op 30 maart onze peilboot vast op de dijk bij Westkapelle. Het was afgaand tij en het lukte niet om op eigen kracht los te komen. Door een defecte keerkoppeling kon de boot namelijk niet meer achteruit varen. Gelukkig kwam er snel hulp van reddingsboot Uly van de KNRM! Als dank gaf het waterschap een donatie. Scheldestromen zomer 2021 11

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 6