w "Ik laat voldoende honing voor de bijen achter om de winter door te komen. Dat is veel natuurlijker." en ze zijn bijna aaibaar Het idee was er al in 1957 maar pas na zijn loopbaan op zee begon hij in 1992 met het houden van bijen. Imker Jan Honing uit Goes over wat daar zo speciaal aan is. 12 Het voelt een beetje raar met dat gaas voor je gezicht maar volgens Jan is dit bij "vuilnisbak-ras-bijen" wel nodig. De bijen vliegen af en aan, sommige met een vrachtje stuifmeel, gele bolletjes bij de poten. Stuifmeel is voedsel voor de larven. In de geopende kast heerst krioelende bedrijvigheid. Eng? Niet echt, ze zijn bijna aaibaar. Een extra hoog dakje Op de raten zie je verschillende ontwikkelingsstadia; in open cellen zie je larfjes zwemmen in een badje van voedergelei. Andere cellen zijn al afgedicht. Hierin verpoppen de larven. Ook zijn er een soort dopjes op de raat te zien. Hierin zitten toekomstige mannetjes, de darren. Die passen niet helemaal in een cel dus maken de bijen er een extra hoog dakje op. Ongelofelijk hoe symmetrisch de diertjes raten fabriceren! Ieder zeshoekje lijkt identiek. Bij een zelfgemaakte raat wordt zelfs rekening gehouden met het grotere formaat van de darren! We zoeken de koningin tussen de bijen. Ze zou gemerkt moeten zijn maar we kunnen haar niet vinden. De bijen worden er een beetje onrustig van. "Meestal werk ik niet met rook", vertelt Jan, maar nu er zelfs bijen op de cameralens zitten is het toch even nodig. Het brengt de bijen zichtbaar tot rust. Hoe dat komt is niet bekend, maar de eeuwenoude techniek werkt altijd. Wat is honing eigenlijk? "Het is nectar van bloemen dat in de bijenmaag wordt bewerkt met enzymen. In de bijenkast wordt Imker Jan Honing heeft zijn bijenstal op de Hollandsche Hoeve in Goes. door wapperen met de vleugels het spul ingedikt tot honing." Door een rooster boven op de broedkamer kan de koningin geen eitjes leggen in de honingkamer. Die honing is de wintervoorraad van de bijen. Veel imkers vervangen alle honing door suiker maar Jan laat voldoende honing voor de bijen zitten, dat is natuurlijker. Pasgeboren koninginnen maken eerst een bruidsvlucht; ze vliegen zo hoog mogelijk en worden daarbij bevrucht. De heersende koningin is dan al vertrokken met de helft van het volk. Dat zwermen gebeurt vaak op een warme dag. Ze strijken als grote bol ergens neer, dat is het moment om een imker te waarschuwen! Die komt meestal graag de zwerm 'scheppen' om de bijen in een nieuwe kast te doen. Op www.bijenhouders.nl/ bijenzwerm staan contactgegevens van imkers in de buurt. Jan gaat wel twaalf keer per jaar op pad met zijn schepmandje. Na een paar dagen in de kast mogen de geschepte bijen hun nieuwe omgeving verkennen. Meneer Honing Het leukste van zijn hobby vindt Jan de gastlessen op scholen. "Kinderen zijn altijd zo enthousiast!" In een speciale bijenkast met raampjes kunnen ze de bijen goed zien. "Je moet die verbazing zien over het geluid uit de kast en hoe warm die aanvoelt!" En ja, ze vragen altijd: "Heet u echt meneer Honing?" 13 tekst: Jaap van Liere foto's: Cynthia Cats We zien Scheldestromen zomer 2021 Scheldestromen zomer 2021

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 7