voor Zeeland te zijn? "Hetbeeld Hoe is het om... "Je moet strategisch te werk gaan." van de lobbyist' is adhttefhaald" 16 Lobbyisten, gladde jongens die met vlotte praatjes in achterkamertjes deals sluiten? Zo niet Corine Fontijn (25). Sinds een jaar vertegenwoordigt ze de provincie Zeeland, Zeeuwse gemeenten en waterschap Scheldestromen bij de Tweede Kamer. Hoe werd je lobbyist? "Ik werkte een jaar bij de provincie Zeeland als adviseur voor de samenwerking met Vlaanderen, toen ik de vacature zag voor lobbyist voor de Zeeuwse overheden. Tijdens een stage bij het Europees Parlement in Brussel was ik al geïnteresseerd geraakt in het lobbyen. Daarom heb ik geen moment geaarzeld en gereageerd, en ik werd aangenomen!" Lobbyen, hoe werkt dat? "Mensen hebben het klassieke beeld: veel op borrels rondhangen, bellen en zaakjes regelen. Ik breng echter het grootste deel van mijn tijd achter mijn bureau door. Ik volg debatten om te horen of er zaken voorbij komen die Zeeland aangaan. Ik verdiep me in de landelijke dossiers die spelen voor Zeeland, zoals de energietransitie, verduurzaming van de landbouw en bereikbaarheid. Er is veel contact met Zeeuwse ambtenaren en bestuurders, die ook hun contacten in Den Haag hebben." "Ik kom inderdaad op veel borrels, maar wel altijd met een lijstje in de binnenzak met daarop de mensen die ik nog iets wil vragen of vertellen. Flink doorzakken is er niet bij, ik sta daar tenslotte als vertegenwoordiger van Zeeland." Wat heeft je verrast? "De hoeveelheid tijd die je moet steken in voorbereiding. Als lobbyist wil je de leden van de Tweede Kamer overtuigen van de belangen van Zeeland. Je moet dus een goed verhaal hebben. Ze hebben weinig tijd en ze zijn gewend om door te vragen. Als je je niet goed voorbereidt, dan val je snel door de mand, en hoef je niet nog een keer te bellen. Je kunt het niet losjes aanpakken, je moet strategisch te werk gaan." Wat vind je het leukste aan je baan? "Alles! Maar het netwerken, samenwerken met verschillende lobby-coalities en de inhoudelijke diversiteit voeren wel de boventoon! En ik ben trots om voor Zeeland op pad te mogen." Hoe probeer je iets voor Zeeland binnen te halen? "Vaak is er bij de ministeries al voorwerk verricht door Zeeuwse ambtenaren en bestuurders. Uiteindelijk moeten echter de leden van Tweede Kamer beslissen. Ik geef ze aanvullende informatie, probeer ze te overtuigen van het belang voor Zeeland, en ik fluister ze soms een vraag in die ze de minister kunnen stellen. Ze mogen scoren met mijn input." Wat is je band met Zeeland? "Mijn opa was in 1953 als dienstplichtig militair gelegerd in Middelburg, en sindsdien is een vakantie op Walcheren een traditie in de vakantie. Ik ben opgegroeid in Almere maar bracht als kind menige vakanties door in Zeeland. Mede door de band met deze provincie heb ik ook gekozen voor een studie aan de University College Roosevelt in Middelburg. Hoewel ik nu in Den Haag woon, kom ik nog vaak in Zeeland, en dan sleep ik meestal wat vrienden mee. Op dit moment ben ik Zeeuws-Vlaanderen aan het verkennen. Ik heb daar mooie grensoverschrijdende projecten gedaan voor het waterschap, maar heb nooit de tijd genomen om het gebied goed te verkennen." "Zeeuwen zijn vaak te bescheiden over de pracht die ze hebben. Veel mensen kennen de rust en ruimte, maar ik wijs ze ook altijd op de economische dynamiek van Zeeland. Ik heb een groot hart voor Zeeland, en hoop er ooit weer te wonen." ...lobbyist Scheldestromen zomer 2021 tekst: Coen Bertijn foto's: Cynthia Cats

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 9