Met prikstokken, vuilniszakken en hesjes struint de Bende van het Strand langs de kust van Schouwen-Duiveland. En hoewel de grijze wolken een buitje voorspellen, zijn Erik de Vries (61) en de vrijwilligers even enthousiast als altijd: ze gaan 7 dagen per week, 12 maanden per jaar door met het opruimen van de stranden. Zes jaar geleden kwam oprichter Erik na een ongeluk thuis te zitten. "Na mijn revalidatie had ik ineens veel tijd over. Ik maakte veel wandelingen over het strand met mijn hond. Het viel me op hoeveel troep er op het strand lag. Onbegrijpelijk dat mensen zoveel zomaar weggooien, in zo'n mooi gebied. Van het één kwam het ander en ik nam eens een vuilniszak mee om op te ruimen. Later heb ik ook een prikstok gekocht. Ik dacht: 'hier moet ik iets mee'." 225 kilo plastic op één dag In september 2018 plaatste Erik een oproep op Facebook. De eerste vrijwilligers dienden zich aan. De Bende van het Strand was geboren. "Tijdens die eerste ronde ruimden we 225 kilo plastic op. We zijn toen van de Brouwersdam naar de Stormvloedkering gelopen. Vanaf daar zijn we langs de Oosterschelde naar Bruinisse gelopen, en via de Grevelingen terug naar Scharendijke. Die ronde blijven we herhalen. Het is eigenlijk een uit de hand gelopen hobby", lacht Erik, "Maar de gemeente is er heel blij mee. Op woensdagen lopen we voor het Groene Strand. Dat deel van de duinen wordt niet opgeruimd door de gemeente, dus doen wij het." Van taakstraf tot vrijwilligerswerk En niet alleen de gemeente is er blij mee, maar ook bureau Halt. Erik: "Vrijwilligers zijn schaars. De meeste mensen werken overdag en hebben niet altijd tijd in het weekend. Daarom komen nu ook mensen met een taakstraf om te helpen. Het geeft regelmaat, is gezellig en geeft mensen een doel. Dat is belangrijk." "Ja, en het is bijna een soort therapie", zegt penningmeester Angelica. "Iedereen kan en mag alles vertellen en voelt zich hier op z'n gemak. Er is geen schaamte of verwijt, maar juist een heel veilige sfeer." Ook gaat de groep regelmatig op stap met jongeren die een verstandelijke beperking hebben. "Het zijn zulke toffe gasten, stuk voor stuk gedreven en zo enthousiast. Je kunt echt met ze lachen. Ze slaan geen stukje afval over. Als we klaar zijn, gaan we altijd iets drinken of een ijsje halen. Dat vinden ze dan prachtig", glundert Erik "Iedereen is nuttig bezig. En dat geeft echt een goed gevoel." Tommy, Thomas en Erik. 20 tekst: Wahine Wisse foto's: Cynthia Cats Jan 1 Scheldestromen herfst 2021 Scheldestromen herfst 2021 21

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 11