tfjage,." Zeeland!' Yw keer per dagaaOt ft/eed ivoor een kleine enk'le keus: 'Oranje en das de leus! Als er iets fotogeniek is in Zeeland, dan zijn het wel de paalhoofden. Goed onderhoud en instandhouding is echter een ingewikkelde en kostbare taak. Uitdagingen "Ook nu zorgen die palen achter de waterlijn voor moderne hoofdbrekens", vertelt Adjan. "De Arbowet schrijft een veilige werkplek voor, milieuwetten en maatschappelijke discussies vragen om duurzame en verantwoorde materialen en je hebt te maken met oude steenbestortingen. Gelukkig zijn de palen achter de waterlijn zo robuust dat we ons voorlopig nog kunnen beperken tot het vervangen van de beschadigde palen boven de waterlijn, zo'n 300 per jaar!" Er wordt door het waterschap wel naarstig gezocht naar een goede werkmethode voor het onderhoud in het water, wellicht met een 'hefschip'. "Als je het doet, moet je het wel in één keer goed doen!", bepleit Adjan. Het eikenhout voor paalhoofden komt van oudsher uit de Ardennen. Vanaf de 19e eeuw werden ze behandeld met creosoot omdat ze sinds 1730 werden belaagd door paalworm. Om milieuredenen is dit nu verboden. Daarom moet voor palen die voortdurend in het water staan nu tropisch hardhout worden gebruikt. Cultuurhistorie Als er iets fotogeniek is in Zeeland, dan is het wel het cultuurhistorische erfgoed van de paalhoofden. Goed onderhoud en instandhouding is echter een ingewikkelde en kostbare taak. Het waterschap hecht sterk aan cultuurhistorie maar dit zorgt tegelijkertijd voor een spagaat. Paalhoofden leveren slechts deels een bijdrage aan waterveiligheid en het cultuurhistorische aspect is eigenlijk geen kerntaak van een waterschap. Desondanks wordt er jaarlijks wel een bedrag gereserveerd om de hoofden zo goed mogelijk te behouden. Ambacht Heien gebeurde vroeger met handkracht. De heistelling werd bediend door tien man. De 'kapitein' gaf zingend het tempo aan waarop de rest het blok omhoog trok. De 'Wasschappelse Heiploeg' demonstreert dit nog regelmatig. Tegenwoordig gebruiken we een 10 trilapparaat. Vooral het slaan van de palen achter de laagwaterlijn moet altijd een uitdaging zijn geweest. "Probeer maar eens over die glibberige palen te lopen en denk daarbij aan de 7 meter lange heistelling en de tijdsdruk van het opkomende tij! flIlliUI-WuWf» vijfde en zesde regel van het 3e couplet Zeeuws volkslied Waterbeheer in eigen tuin Met veel interesse lees ik het blad Scheldestromen waarin dikwijls mooie suggesties bij zijn. Zelf doe ik op mijn manier ook aan waterbeheer. Mijn systeem is gebaseerd op communicerende vaten. Ik heb vijf watertonnen, een van 1.000 liter en vier van 200 liter, allemaal aan elkaar verbonden. Ze staan verspreid op ons perceel en bij ieder vat zit een aftapkraan. In een vat komt het water van ons dak, dat zich dan via dit systeem verspreidt naar alle vaten. Waarbij ook de kippen niet worden vergeten en permanent water krijgen. Water wat dan nog te veel is, gaat via een overstort naar de gracht achter ons. Deze is pas door het waterschap aangelegd. Ik vind het leuk ook mijn bijdrage te kunnen leveren aan een mooi milieu. Compliment Bedankbrief inzet hoogwater Limburg Graag willen wij u en uw organisatie hartelijk danken voor de hulp en steun die wij tijdens het bestrijden van het hoge water hebben mogen ontvangen. Wij zien verslagenheid bij zo veel inwoners van onze regio. Maar ik besef ook dat dingen heel anders hadden kunnen lopen, zoals het trieste verloop in onze buurlanden laat zien. Dit stemt mij enorm dankbaar voor de inzet van de collega's uit uw organisatie. Op allerlei fronten boden zij hulp: in het crisiscentrum in Venlo en op talloze plaatsen langs de rivieren en beken stonden zij schouder aan schouder met onze medewerkers en inwoners om het water te keren. Een dankwoord vanuit ons hart is het minste dat wij kunnen bieden, het liefst aan iedereen persoonlijk. Maar dat is natuurlijk ondoenlijk. Wij vinden het fijn als u onze dank wil overbrengen binnen uw organisatie. Met vriendelijke groeten, Fonny Vermandel, Hulst Zoals wij hier in Venlo zeggen Weej zien bliej met óch! Met vriendelijke groet, Veiligheidsregio Limburg-Noord 11 Scheldestromen herfst 2021 strandpaviljoenpiethein Strandpaviljoen Piet Hein 36 vind-ik-leuks strandpaviljoenpiethein Het duinpad is weer opgeknapt Bedankt @waterschap_scheldestromen 2 juli Scheldestromen herfst 2021

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 6