Tot op de De invloed van de grondsoort op het waterbeheer OUMftzit." Zeeland vette klei? Dat is te kort door de bocht! De Zeeuwse bodem is een ingewikkeld mozaïek van grondsoorten. Schorgrond, poelklei, zand en veen. Vaak de ene laag boven op de andere. Waarom dat belangrijk is om te weten? Voor het waterbeheer. Het waterschap doet zelf geen onderzoek, we maken vooral gebruik van de vele beschikbare gegevens. Tijdens mijn opleiding heb ik het wel heel veel gedaan." De zee als vormgever "Het Zeeuwse landschap is in miljoenen jaren gevormd door aanslibbing, overstuiving, begroeiing, veenvorming, overstroming en erosie. In het verdronken land van Saeftinghe kun je dit proces en de invloed van de zee nog mooi in werking zien. Zo ontstonden gedurende eeuwen patronen in de bodem die je soms op luchtfoto's terug kan zien (zie pagina 22, red.). Ook mooi zijn kreekruggen. Dit waren vroeger stroomgeulen gevuld met zand. Nadat de zee zich terugtrok zijn de omliggende klei- en veengronden ingeklonken maar het zand niet. Daarom liggen ze nu als een zandrug hoger dan de omgeving. Vaak zijn dit plekken waar mensen zich gingen vestigen." Hoe weten we wat de bodemsamenstelling in Zeeland is? Hydroloog Desirée Uitdewilligen (43) van het waterschap laat een bodemkaart zien. De verschillende kleuren geven de grondsoort aan. Het lijkt een enorme legpuzzel. "Al honderden jaren worden bodemmonsters onderzocht en vastgelegd. Tegenwoordig zijn die gegevens zelfs te benaderen via internet. Interessant is de TNO-website dinoloket.nl/ondergrondgegevens Daar is op de kaart van Nederland ieder bekend bodemonderzoek weergegeven als aanklikbaar bruin bolletje. Zo kun je zien wat de bodemsamenstelling in jouw buurt of misschien achtertuin is. Desirée is hydroloog bij het waterschap. bodem tekst: Jaap van Liere foto's: Cynthia Cats en Aerodata/Cyclomedia Scnelaestromen winter 2021

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 11