Schaapjes op het droge? puzzel" "'P&ilheiveer eMhUztmcUr Vanuit de lucht zien we nog patronen van oude kreken ten noordoosten van Sluis. Onder: met stuwen (en gemalen) regelen we het waterpeil in een sloot. trouwens nog niet eens alle factoren waar we rekening mee houden! In de zomer houden we een hoger peil aan om droogte te voorkomen en in de winter een lager peil om berging te creëren om natte periodes te overbruggen. Zo zoeken we altijd naar een optimale waterstand. Toch zijn er soms delen van een gebied die wat natter of droger zijn dan wenselijk is. We streven naar een waterstand waarbij maximaal 10% van een peilgebied natter mag zijn dan optimaal. Ja, dat is inderdaad een bijzonder lastige puzzel! Vooral veengronden zijn in droge periodes kwetsbaar. Als veen te veel uitdroogt gaat het oxideren waardoor materiaal verdwijnt en bodemdaling optreedt. Het is dus heel belangrijk dat het daar voldoende nat blijft." "Zo zijn we het jaar rond bezig om voor de beste waterhuishouding te zorgen. Toch heb je ondanks alle kennis en voorspellingen niet alles in de hand. Soms heb je net met veel moeite voorkomen dat de waterstand in een gebied te hoog werd, volgt er plotseling een lange periode met droogte waardoor al het water verdampt. Gelukkig worden de rekenmodellen wel steeds beter!" Iedere bodem zijn optimale waterstand Het waterschap is verantwoordelijk voor het waterbeheer in de provincie. Maakt het daarbij uit over welke grondsoort het gaat? Desirée: "Jazeker, dat maakt uit voor het gewenste waterpeil in de sloten. Iedere bodemsamenstelling heeft een eigen optimaal peil. De provincie stelt hiervoor in een omgevingsverordening de kaders vast. Het waterschap vertaalt dit naar het optimale hoogteverschil tussen het water in de sloot en het maaiveld. Dat noemen we 'de drooglegging'. Hierbij wordt ook rekening gehouden met hoe water in de bodem wordt vastgehouden of hoe snel het naar beneden zakt. Ook hoe een gebied bestand is tegen nattigheid of verdroging wordt in de modellen meegenomen." Afle pijlen op peilbeheer Hoe werkt dit peilbeheer? "Daarvoor knippen we een groot gebied op in kleinere peilgebieden. We leggen vast wat de gewenste waterstand in zo'n gebied is. Binnen een peilgebied kunnen we met stuwen of gemalen één waterstand in de sloten en watergangen houden. De gewenste waterstand is naast de grondsoort ook afhankelijk van de gebruiksfunctie. De functies zijn: bebouwing, akker- en tuinbouw, grasland en natuur. Vaak zijn er in een peilgebied dus niet alleen verschillende bodemsoorten aanwezig, maar ook verschillende gebruiksfuncties. Daar houden we ook rekening mee, en dat zijn - #Y - - ■■V;V - - Sint Philipsland is het kleinste schiereiland van onze mooie provincie. Na even zoeken vind je deze: De Bruinisser Stelberg, een zogenoemde hollestelle. Deze stelberg of hollestelle ligt aan de noordkant van het eiland op de Rumoirtschorren. Het is de enige buitendijkse hollestelle in Zeeland. In de middeleeuwen werden verspreid in het getijdenlandschap van slikken en schorren deze stelbergen aangelegd. De naam stelberg komt van het woord stellenaar, de oude naam voor schaapsherder. Een hollestelle is dan ook van oorsprong een drinkput voor de schapen. Rond de drinkput werd een verhoging gemaakt zodat zout zeewater zich niet met het zoete (regen) water kon vermengen. Ook kon de herder zich hier met zijn schapen terugtrekken bij hoog water. Zo boden de heuveltjes veiligheid en zoet drinkwater. Daarmee hoorde een hollestelle echt tot de eerste levensbehoeften van de stellenaar. Om de stelle makkelijker te bereiken, werden in de schorren dammetjes aangelegd. Er kwam vanzelf meer leven in de brouwerij: herders, een schaapskooi en een hut. Het begin van een dorp of nederzetting. Ook langs dit plekje fietsen? Kijk voor de nieuwste waterschapsfietroute op scheldestromen.nl/fietsroutes of vraag een gratis papieren exemplaar aan via 088-2461000. Het laatste stuk is alleen te voet bereikbaar. o? Rumoirtschorren tekst: Hans Adriaanse foto: Cynthia Cats

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 12