bagger Grote opknapbeurt Meer fietsruimte bij Dishoek Duurzame dijk: stenen van gpnpvtaHfci Heemkundekring knapt gedenksteen op Nieuwe secretaris-directeur voor waterschap voor Uitwateringskanaal en Passageule Er wordt volop gebaggerd in het Uitwateringskanaal en de Passageule van Cadzand tot Waterlandkerkje. Zo'n 18 kilometer van de watergangen krijgt een grote schoonmaakbeurt om de waterafvoer te verbeteren. Ook vervangen we bijna 12 kilometer aan oeverbescherming. Een deel van de baggerspecie uit het kanaal leggen we te drogen op een aangrenzend perceel. Na indrogen gebruiken we het om percelen op te hogen en te verbeteren. Het overgrote deel van de baggerspecie gebruiken we om de voormalige zandwinput 'de Lieter' aan de Margarethaweg in Oostburg natuurlijk in te richten. Hier maken we zo'n 12 hectare aan nieuwe natuur. Deze gedenksteen uit 1914 is afgelopen jaar gerestaureerd en heeft een nieuwe plek gekregen bij gemaal De Luyster in Sint Philipsland. De gedenksteen is destijds geschonken door 'het bestuur van den polder Oude van Sint Philipsland' en zat ingemetseld in de getijdensluis in de Oude Polder. Het water op Sint Philipsland werd lange tijd via drie getij densluizen afgevoerd. Door de bouw van gemaal De Luyster in 1984 was de afvoer via de sluizen niet meer nodig. Weersinvloeden hadden de steen aangetast en de tekst was nauwelijks nog leesbaar. De Heemkundekring Philippuslandt knapte het weer op. Jordan Daane (50) uit Westkapelle is sinds dit najaar de nieuwe secretaris-directeur van het waterschap. Als secretaris-directeur is hij eindverantwoordelijk voor de organisatie en secretaris van het bestuur. Daane werkte hiervoor als directeur bij de gemeente Terneuzen. "Het werk van de waterschappen krijgt momenteel veel aandacht. Kijk naar de extreme wateroverlast in Limburg of de zeespiegelstijging die nog sneller gaat dan gedacht. Het zijn grote opgaven die we niet alleen kunnen. Daarom zullen we steeds meer de samenwerking moeten opzoeken. Zodat ook komende generaties in ons mooie Zeeland kunnen blijven wonen en recreëren." tekst: LvD I toto: Anda van Riet Zeeland Het fietspad bij de Zwaanweg, dat door het natuurgebied tussen de Galgeweg in Vlissingen en de Strandweg in Dishoek loopt, is verbreed. Veel fietsers gebruiken dit pad als woon-werkroute en het wordt er steeds drukker. Ook de variatie wordt steeds groter: van elektrische fietsen tot pedelecs en bakfietsen. Daarom hebben we het pad verbreed van 2,30 naar 3,50 meter. We ontvingen hiervoor ook een bijdrage van het Rijk. Voor de verbreding moesten 68 bomen weg, daarom planten we hetzelfde aantal op een andere plek binnen het natuurgebied. De locaties zijn samen met Staatsbosbeheer bepaald. Samen met innovatiebureau NETICS doen we een proef met duurzame zetstenen uit baggerspecie als vervanger voor betonblokken. Uniek in de wereld! Voor de stenen wordt bagger uit lokale sloten gebruikt, wat scheelt in transport en C02-uitstoot. Ook heeft het productieproces minder impact op het milieu. We kijken hoe we de stenen het best kunnen samenstellen en wat er gebeurt bij verschillende weersomstandigheden en temperaturen. Omdat bagger een natuurlijk materiaal is, verwachten we dat de stenen een positief effect hebben op organismen in de omgeving. Begin 2022 wordt bij Hansweert op de glooiing een proefvak geplaatst en kijken we hoe de zetstenen reageren op zout water, golven en getij. Directeur NETICS Hugo Ekkelenkamp onderzoekt de samenstelling van de zetstenen. Provincie Europees landbouwfonds voor Plattelandsonlwikkef'ng: Europa investeert in zijn platteland L'*V'V

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 4