Is dat erg? Het stuift, spoelt, waait en wandelt langs de kust. Je kan er je hakken in zetten, je kop in steken, kastelen van bouwen, iemand in de ogen strooien en het schuurt de maag. Maar bovenal vormt zand de Zeeuwse kustlijn! Marian Lazar van Rijkswaterstaat houdt de kustlijn in de gaten. Wie bij windkracht 8 gezandstraald wordt, weet het: zand ligt nooit stil. De wind neemt het mee van het strand en zo ontstaan kleine duintjes. Op deze mini- zandhoopjes komt vaak biestarwegras tot groei dat de wind tegenhoudt en waardoor er nog meer zand achter blijft liggen. Hoe langer dit doorgaat, hoe hoger de zandduintjes worden. Als ze groot genoeg worden dat ze regenwater kunnen vasthouden, zorgt helmgras ervoor dat de groei nóg sneller gaat. Najaren kan er zo een stevige duinenrij ontstaan. Maar bij één storm kan er ook zo weer een massa zand wegspoelen naar zee; de eeuwigdurende reis van zand. Gelukkig wordt de hoeveelheid zand op kust en duinen goed in de gaten gehouden. "Het is een taak waarbij Rijkswaterstaat en het waterschap nauw samenwerken", zegt Marian Lazar (62), coördinerend assetmanager kustlijnzorg bij Rijkswaterstaat. "Zo worden de dieptemetingen vlak voor de kust verzameld door de peilboot van het waterschap en meet Rijkswaterstaat met laserapparatuur regelmatig de hoogte van strand en duinen. Bij kustlijnzorg geldt: "Zacht waar het kan en hard waar het moet." Dat wil ook zeggen dat een natuurlijk proces zoals het wegspoelen van zand binnen bepaalde grenzen z'n gang mag gaan." Quirijn Lodder (42), strategisch adviseur waterveiligheid kust en collega van Marian: "Zo'n grens is de vastgestelde 'basiskustlijn' waarin, rekening houdend met zeespiegelstijging, het minimale zandvolume van het kustprofiel is bepaald. Als dit in gevaar komt, wordt er zand opgespoten. Rijkswaterstaat zorgt met lange termijn voorwaarden en landelijk beleid dat de kust van Nederland niet kleiner wordt." Volgens Quirijn moetje de oneindige reis van zand in het juiste tijd- en ruimteperspectief bekijken. Van het door stroming meegenomen zand wordt soms handig gebruikgemaakt. Bij het project 'De zandmotor' is een gigantische berg met zand opgespoten voor de kust van Zuid-Holland. Dit heeft als effect dat de kuststrook van Rotterdam tot Den Helder door de stroming geleidelijk wordt voorzien van extra zand. Ook op de Zeeuwse kust wordt soms van dit fenomeen van 'wandelend zand' gebruikgemaakt.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 5