Snellere verrassing s waterschap kijkt altijd ver vooruit toeter Volgens de nieuwste voorspellingen stijgt de zeespiegel sneller dan verwacht. Wat betekent dit voor Zeeland? Samantha van Schaick, expert waterkeringen: "Technisch gezien kunnen we nog 1 tot 2 meter zeespiegelstijging aan. Maar wat als het meer wordt? Dit is iets waar we als waterschap nu al over nadenken." Krijgen we nog extremer weer? "Ja, en nog sneller dan verwacht. Extreme hitte en droogte, bosbranden, de hevigste regenval in duizend jaar in China, overstromingen bij onze buurlanden en in Limburg. Het is er nu al. Er viel zelfs regen op het hoogste punt in Groenland. Normaal is het daar altijd onder het vriespunt." Wat zeggen de modellen over de zeespiegelstijging? "Voor de zeespiegelstijging gelden de modellen van het IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change)Tot het einde van de eeuw verwacht men een zeespiegelstijging voor Nederland tussen 35 en 100 centimeter ten opzichte van het begin van de eeuw. Maar volgens de nieuwste scenario's van het KNMI kan dat rond 2100 wel 1,2 meter zijn. En als de ijskap op de zuidpool sneller smelt, kan het zelfs 2 meter worden. Ook hogere temperaturen hebben invloed op de zeespiegelstijging. Want warmer water zet uit waardoor het volume toeneemt. Het Klimaatsignaal van het KNMI is een flinke waarschuwing." Wat betekent dat voor Zeeland? "We staan voor een nieuwe ronde dijkversterkingen, met de dijk in Hansweert als eerste grote project. Daarnaast zijn we tot 2023 bezig met het opnieuw berekenen van onze waterkeringen. Zelf reken ik daar ook aan mee. Waterkeringen die niet voldoen, moeten we voor 2050 versterken. Voor Zeeland kan dat betekenen dat we nog meer dijken moeten versterken. Als we Onze kustdorpen liggen pal achter de dijk en er staan gebouwen in de duinen. Als we daar moeten versterken, is de vraag hoe. doorgaan op de manier waarop we nu versterkingen uitvoeren, kunnen we technisch gezien nog 1 tot 2 meter zeespiegelstijging aan. Maar wat als het meer wordt? Dit is iets waar we als waterschap nu al over nadenken. Plekken waar weinig ruimte is om te verbreden, bijvoorbeeld kustplaatsen, vormen een grote uitdaging. Want de dijk 1 meter omhoog, betekent minimaal 6 meter opzij. Die ruimte is er vaak niet. Ook onze duinen moeten een snellere zeespiegelstijging kunnen bijbenen. Van nature groeien ze mee, geholpen door zandsuppleties. Misschien dat er in de toekomst meer zand nodig is, dat onderzoekt Rijkswaterstaat." Hoe denk jij dat Zeeland er over 100 jaar uitziet? "Ik heb geen glazenbol, maar zolang het waterschap goed z'n werk blijft doen, zitten we hier veilig. Dat betekent niet dat we achterover kunnen leunen. Landelijk worden verschillende scenario's uitgewerkt, zoals verder gaan met versterken, dammen bouwen om meer binnenwater te creëren en onderzoek naar aanleg van kunstmatige eilanden voor de kust als barrière. Pas in het uiterste geval moeten we weg. Maar dat is voorlopig zeker nog niet aan de orde." tekst: Josephine van Belzen foto's: Anda van Riet en archief Rudy Visser geen ZOUttliflfJf

Scheldestromen/de Waterwerker | 2021 | | pagina 7