maar niet belegen "W& beheren meer dan 1200 meter archfjuUcen en documenten" Wie kwam er ooit op het idee om een dijk te bouwen? Hoe zijn waterschappen ontstaan? Waarom is er nu nog maar een Zeeuws waterschap? Als je dit soort vragen gaat onderzoeken ontdek je een onvermoede wereld. Welkom in de waterstaatkundige historie van de Zeeuwse waterschappen! Waar kan je deze zoektocht beter beginnen dan in het Zeeuws Archief? Daniël Obbink is er archivaris van het waterschapsarchief: "Er staat hier meer dan 1200 meter lengte aan archiefstukken en documenten over de waterschappen. Ook beheren we duizenden oude kaarten en bijzondere tekeningen." Het ondergrondse depot wordt op een constant klimaat gehouden en is te betreden via een luchtsluis. De directeur van het Zeeuws archief, Hannie Kool-Blokland, toont opgerolde kaarten en rijen uitschuifkasten vol met technische tekeningen van sluizen, gemalen en paalhoofden of waterloopprofielen, een ware schatkamer! De eerste schop in de grond We zullen nooit weten welke Zeeuw zijn eerste houten schop gebruikte om er een dijk mee op te werpen. "Daar zijn simpelweg geen bronnen van", zegt Hannie. "Wellicht waren het Cisterciënzer kloosterlingen van de Abdijen van Ten Duinen of Ter Doest uit Vlaanderen. Of misschien toch die Walcherse boer die zijn bezittingen wilde beschermen tegen het zoute water. De eerste bewijzen van dijkbouw dateren van na de stormvloed van 1014. Historische vermeldingen van streek- of plaatsnamen zoals 'Tubinisdik' (tussen Aardenburg en Oostburg, vermeld in 1025), 'IJzendijke' (1127) en 'Wolphaartsdijk' (1147) zien we hiervoor als bewijs. De bewoning vond in het begin vooral plaats op hoge, droogblijvende delen zoals zandruggen. Eromheen werden lage dijkjes opgeworpen." Polderen maar Deze droogblijvende gebieden waren natuurlijk aantrekkelijk voor nieuwe bewoners. Meer bewoners betekende meer welvaart. Hierdoor werd niet alleen de financiële armslag groter, maar groeide ook het belang van goede bescherming tegen de zee. Daniël: "Iedere 'geërfde' (landeigenaar) kreeg de plicht zijn eigen stukje dijk te onderhouden of financieel bij te dragen in het belang van het algemeen. Zo ontstonden vanuit gemeenschappelijke belangen democratische organisaties die later de 20 Hannie Kool-Blokland en Daniël Obbink van het Zeeuws Archief. Stokoud tekst: Jaap van Liere foto's: Cynthia Cats Scheldestromen lente 2022 Scheldestromen lente 2022 21

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 11