Gemaal Zuidhoek 80 jaar "De be/mgrjfete veranderingen vonden paat^ na rampen" maar eigenlijk veel ouder Waterschapstaken groeien Naar 1 waterschap 22 Wie in het havengebied van Zierikzee fietst, zal ongetwijfeld het gemaal Zuidhoek tegenkomen. Een op het eerste gezicht doodnormaal gemaal, toch gaat er meer achter schuil... lEUWS-VLAANOEREN En op d.t allcs in een'goede fyn dcr Gemecne Ingcfclcnco i de, foo fallen dc voorft. Dy Onkruyd daar van geduriglyk WILLEM, Zwart-witfoto's uit 'Van water tot land' van Marc de Vleesschauwer en de Cronyk van Zeeland. naam dijkcollege, heemraadschap of waterschap gingen dragen." Ze vertoonden veel gelijkenis en waren in vrijwel iedere polder terug te vinden. Het poldermodel was geboren. Hoe democratisch ook, er moest wel bestuurd worden. Daarom zie je dat de invloedrijkste landeigenaren (ambachtsheren of brede geërfden) de beslissingen namen. Bij calamiteiten of het jaarlijks overleg werd de hele vergadering bijeen geroepen. De gekozen voorzitter van het college kreeg vaak de titel dijkgraaf. Naast de taak om het land te beschermen tegen de zee, kwam er al snel het afvoeren van overtollig oppervlaktewater als taak bij. Via uitwateringssluizen werd overtollig regenwater bij eb afgevoerd naar zee. Ook voor inpoldering van schorren of het opwerpen van beschermende inlaagdijken waren waterschappen verantwoordelijk. In 1814 werden de taken en bevoegdheden van de waterschappen grondwettelijk vastgelegd waardoor de waterschappen, naast de al bestaande hiërarchie van Rijk provincie-gemeente, een aparte bestuurslaag vormden. In de 19e eeuw werden in Zeeland de taken uitgebreid met het beheer van polderwegen en eind 20e eeuw met rioolwaterzuivering. Taken die waterschap Scheldestromen nog steeds uitvoert. De vele waterschappen in Zeeland waren vooral georganiseerd per polder of afwateringsgebied. Toch was het belangrijk verder te kijken dan de eigen polder. "De grootste ontwikkelingen en schaalvergrotingen bij de waterschappen blijken te zijn veroorzaakt door óf visionaire bestuurders óf door rampen en calamiteiten, en dan vooral die laatste twee", stelt Hannie. "De urgentie om na een noodsituatie de zaken anders en beter aan te pakken dwong tot beter bestuur en soms tot vergaande samenwerking. Na elke stormvloed en overstroming volgden nieuwe ontwikkelingen. Zo lag er na de stormvloed van 1906 al een voorstel om per eiland een ringdijkwaterschap op te richten. Dat plan kreeg nog geen steun. Pas na de watersnoodramp van 1953 werd de noodzaak van polder- en waterschapsconcentratie door overheden en bestuurders onderschreven. Daniël: "In het overzicht van waterschapsfusies vallen vooral de jaren 1959 en 1965 op. Toen gingen meer dan 350, tot dan zelfstandige, polderbesturen of schappen op in enkele grotere waterschappen. Bestuurlijke druk en groeiende behoefte aan deskundigheid op gebied van rioolwaterzuivering resulteerden in verdere concentratie tot acht Zeeuwse waterschappen in 1980. In 1996 waren dat er nog vier, in 1999 twee en in 2011 fuseerden waterschap Zeeuws-Vlaanderen en waterschap Zeeuwse eilanden tot het huidige waterschap Scheldestromen." Sindsdien worden alle taken, van de oudste tot de meest innovatieve, uitgevoerd door één organisatie. Waterschap Scheldestromen: stokoud maar niet belegen! Voor wie meer over de geschiedenis van de waterschappen wil lezen, raden wij de waterschapsboeken van Hannie Kool aan. Ook de serie boeken van Wilderom/de Bruin (Tussen afsluitdammen en Deltadijken) is ideale kost voor de historici! reglement RESPECTIVE DYK.WETTEN VAN HONTENISSEOSSEN1SSE HENGSTDYK IN DEN LANDE VAN hulsterambacht. Scheldestromen lente 2022 Deltastraat/H Zierikzee tekst: Bas Dingenouts foto: collectie Jan van Driel Gemaal Zuidhoek is in 1942 gebouwd en is dit jaar dus alweer tachtig jaar in gebruik. Voordat het gemaal er stond, was er een watermolen in het gebied (foto zie pagina 5). Deze is rond 1900 gebouwd en heeft ter hoogte van haven De Val gestaan. Het was een zogenaamde 'veelbladige' stalen watermolen, die je in de Verenigde Staten veel ziet. In de oorlog is de molen door bommen helaas gesneuveld. De historie van het gebied gaat nog een stuk verder terug dan het jaar 1900. Eigenlijk start deze al in 1597 als het havenkanaal wordt aangelegd. Een ander belangrijk jaar is 1841, het jaar waarin de Oosthavensluis gebouwd wordt. Dit is een sluis die overtollig water uit de polder bij laagwater op het buitenwater loost. Ter nagedachtenis aan de aanleg is er nog altijd een gedenksteen bij het gemaal Zuidhoek te zien. Aan de havenzijde ligt een fraaie steen uit datzelfde jaar. Ook de oude hardstenen peilschaal is zeker het bekijken waard. Scheldestromen lente 2022 23

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 12